Capital'e abone olun.
KOBİ'LER 2010'U DAHA RAHAT GEÇİRECEK

KOBİ'ler 2010'u daha rahat geçirecek

KOBİ bankacılığı 2009 yılında sekteye uğradı.

Son Güncelleme: 01.01.2010

Son yıllarda bankaların güçlü performans sergilediği KOBİ bankacılığı, 2009’da sekteye uğradı. Krediler daraldı, müşteriler azaldı. Yıla başlarken bankacılık sektörünün KOBİ’lere verdiği nakit ve gayri nakit kredilerin toplamı 114,9 milyar TL düzeyindeydi. Eylül ayı sonunda bu rakam 113,2 milyar TL’ye geriledi. KOBİ kredilerinin, toplam banka kredilerinden aldığı payda da azalma oldu. Krizden önce yüzde 24-25 civarında olan rakamın, yıl sonunda yüzde en az 22-23 düzeyine gerilemesi bekleniyor.
Diğer yandan 2009 yılının ocak ayında sektörde, KOBİ’lerin ödenmeyen kredilerinin oranı yüzde 5,24 idi. Eylül ayında bu oran yüzde 7,58’e çıktı. Yıl sonunda bu rakamın biraz daha yükselmesi, yüzde 9’lara ulaşması bekleniyor.
Garanti Bankası, sektörde en çok KOBİ kredisi kullandıran bankalardan biri. Bankanın KOBİ bankacılığı alanında güçlü bir yapılanması var. Geçtiğimiz ay, bu yapılanmanın başında bulunan genel müdür yardımcısı Nafiz Karadere’yi ziyaret ettim. Sektörde gelinen noktayı, gelecek yıla ve sonrasına yönelik beklentilerini sordum. Değerlendirmeleri şöyle:

MUSLUKLAR NE KADAR KISILDI?
Türkiye, batılı ülkelere oranla kendi özel şartları nedeniyle bu krizi biraz daha rahat geçirdi. Ancak ekonominin üyeleri arasında en ciddi yara alan KOBİ’ler oldu. 2009, KOBİ’ler için iyi bir yıl değildi. Pazar daraldı. Kredi arzı düştü. Bu hem bankalardan hem KOBİ’lerden kaynaklandı. KOBİ’lerin mali yapıları, dolayısıyla bilançoları bozuldu. Bankalar bozuk bilançolara kredi vermedi. Eskiden incelenen 10 kredi başvurusunun 9’una kredi verilirken 2009’da, 10 talebin ancak 5-6’sı krediye dönüştü.
Ürettiğini satamayan KOBİ’ler, yeni üretim yapamadı. Dolayısıyla kredi talebi daraldı. Sonuç olarak KOBİ’lere akan kredi muslukları kısıldı. Kullandırılan kredinin hacmi daraldı.
Eylül 2008’de KOBİ’lerin kullandığı toplam nakit kredi tutarı 94 milyar TL idi. Bu rakam Eylül 2009’da 82 milyar TL’ye düştü. Yani yüzde 14’lük ciddi bir daralma yaşandı.

GARANTİ’NİN PERFORMANSI
Ocak-eylül dönemde Garanti Bankası olarak biz, KOBİ’lere verdiğimiz kredileri 17,1 milyar TL’den 18,1 milyar TL’ye yükselttik. Pazar payımız da buna paralel olarak yüzde 14,9’dan yüzde 16,1’e çıktı. Bu performans, izlediğimiz stratejinin bir sonucu. Biz krizin gelip geçici olduğunu düşündük ve KOBİ’lere kredi vermek için hep sahada olduk. Bilançosunu beğenmediğimiz KOBİ’lerle gidip bir de yüz yüze konuştuk. Bu sayede bilançoya  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER