Capital'e abone olun.
"KRİZDE MALİYETİMİZ YÜZDE 30 AZALDI"

"Krizde maliyetimiz yüzde 30 azaldı"

Turcas enerjinin hemen hemen tüm kollarında faliyet gösteriyor.

Son Güncelleme: 01.07.2009

Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, enerji işinde Türkiye’nin en deneyimli isimlerinden biri. Türkiye’nin ilk özel akaryakıt dağıtım şirketi Türkpetrol’ü 2005 yılında Shell’le birleştirdi. 2007 yılında Ceyhan’da bir petrol rafinerisi kurmak ve böylelikle bölgenin öncü petrol şirketlerinden biri olmak hedefiyle Azerbaycan devlet şirketi SOCAR’la bir ortaklığa imza attı. Bu ortaklık Petkim’in yüzde 51’ini aldı.
Bugün Turcas akaryakıttan, elektrik üretim ve dağıtımına enerjinin neredeyse tüm kollarında faaliyet gösteriyor. Birçok alanda dev projeler yürütüyor.
Yaşanan global kriz, özellikle enerji gibi dev finansman gerektiren bir sektörde yatırımların ertelenmesine neden oluyor. Ancak Turcas cephesinde bu yönde bir haber yok. Aksine Aksoy, krizin kendileri için birtakım avantajlar sunduğunu belirtiyor. “Her ne kadar kriz kimse için sevindirici bir durum değil” diye altını çizse de ardından şöyle devam ediyor:
“Kriz öncesinde dünyada anormal bir iş kapasitesi görülüyordu. Özellikle ileri teknoloji gerektiren malzemeler ve ekipmanlar için parasını bile verseniz, uzun süre sırada beklemeniz gerekiyordu. Dünyadaki yavaşlama nedeniyle yatırımların ertelenmesiyle pazarda rahatlık oluştu. Şimdi bizler seçiciyiz. Bunun yansıması olarak maliyet yüzde 30 civarında düştü. Bizim gerçekleştireceğimiz 2 yıllık yatırımda en az yüzde 30’luk bir maliyet azalması söz konusu olabilir.”
Krize büyük bir nakitle girdikleri için yürüttükleri projeleri kendi kaynaklarıyla karşılayabileceklerini ifade eden Aksoy, krizde yatırımlarını tamamlamak niyetinde.
Turcas’ın ortaklarıyla birlikte yürüttüğü en önemli projelerin başında Socar’la Petkim’in yanında yapılacak bir rafineri, Alman RWE ile elektrik santrali yapımı geliyor. Aksoy, toplamda 6-7 milyar dolarlık bir yatırım gerektiren bu projeler için 2010 yılına kadar finansmanda sorun yaşamayacaklarını söylüyor. “2010’un ikinci yarısı ya da 2011 başında teknik yapılandırılması bitmiş, bütçeleri kesinleşmiş projeler için bankalara gideceğiz. O zaman bankaların krizden dolayı seçici olacağını düşünüyoruz. Ama bu bizim lehimize olacak” diyor.
Bugün artık entegre bir enerji şirketi olan Turcas’ın önümüzdeki 5 yıldaki hedefi, var olan yatırımlarını tamamlayarak gelirlerini en az 4 katına çıkarmak. Büyümenin kendileri için kaçınılmaz olduğunu belirten Aksoy, bunu da şöyle açıklıyor:
“Ortaklarımız dünyanın en büyükleri. Onlar mecburen büyüyecek, biz de onlarla beraber gidebildiğimiz kadarıyla gideceğiz.”   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER