Capital'e abone olun.
MUTLAKA ESİNLENME TATİLİNİZ OLMALI

Mutlaka esinlenme tatiliniz olmalı

Akıllı telefonunuzun sizin şirketteki günlük işlere boğulmanıza ve tatilinizi sekteye uğratmasına izin vermemek de çok önemlidir.

Son Güncelleme: 01.10.2013

Bana göre yorgunluk atmak için daha iyi bir yer olmadığından bu yaz vaktimin çoğunu Necker Adası’nda geçirdim. Burada, önümüzdeki aylarda beni uzunca bir süre zinde ve uyanık tutacak muhteşem bir esinlenme molası verme şansını yakaladım. Yerkürenin dört bir köşesindeki okuyucuların tatillerini bitirip geri döndükleri bugünlerde, genel bir durum değerlendirmesi yapmanın ve kendi kendimize vaktimizi nasıl harcayacağımıza dair verdiğimiz sözler yerine aslında onu nasıl değerlendirdiğimiz hakkında düşünmenin tam sırası.

Tatiliniz boyunca akıllı telefonunuza hangi sıklıkta baktınız? Dizüstü bilgisayarınızda çabucak hangi işleri hallettiniz? İşle ilgili kaç tane e-mail’e cevap verdiniz? Siz şirketinize geri dönünceye kadar onlar bekleyebilir miydi, yoksa onları sizin yerinize bir başkası cevaplayabilir miydi? Sırf Twitter’da neler olup bittiğine bakmak ve bazı tatil fotoğraflarınızı paylaşmak için bile tatilde bir Wi-Fi bağlantısına sahip olmak çok hoş bir şeydir. Ancak akıllı telefonunuzun sizin şirketteki günlük işlere boğulmanıza ve tatilinizi sekteye uğratmasına izin vermemek de çok önemlidir.

Dinlenmenin ve enerji depolamanın tek yolu, elbette eğlenmeye odaklanmak değildir. Bir tatile çıktığınızda, rutin işlerinizi yapmaktan vazgeçersiniz; gittiğiniz yerler ve tanıştığınız insanlar size hiç ummadığınız yollardan çeşitli ilham kaynakları sunabilir. Bir girişimci ya da bir şirket lideri olarak eğer tatilinizden kafanızda işle ilgili birtakım sarsıcı yenilikler yapma fikirleriyle dönmediyseniz, o zaman bazı değişiklikler yapmayı dikkate almanın tam zamanıdır.

Ben akıllı telefonumu mümkün olduğunca uzun süre, hatta yapabilirsem günler boyunca, evde veya otel odasında bırakarak kendimi günlük işlerden kurtarır ve onun yerine yanımda bir not defteriyle kalem taşırım. İş hayatının günlük can sıkıcı olaylarını kafamdan attığımda, eski sorunlara yeni iç görüler bulma ve diğer türden esinlenme şansımın çok daha arttığını keşfettim. Ancak bunu yaptığınızda, aklınıza gelen her şeyi bir kağıt parçasına not almanız çok önemlidir.

1998’de Fas’ta Marakeş yakınlarında Atlas Dağları üzerinde bir balon seyahati yaparken dağ eteklerinde muhteşem bir arazi gözüme çarpmıştı. Onun üzerinden geçerken kafamda bir fikir kristalleşmişti. Daha sonra bu bölgeye geri geldim ve o araziyi satın almayı başardım. Ve orada, şimdi bizim Virgin Limited Edition’ın gayrimenkuller koleksiyonunun nadide parçalarından biri olan Kasbah Tamadot Otel adında harika bir rehabilitasyon merkezi inşa ettik.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER