Capital'e abone olun.
OFİSTE ROMANTİZMİ GERİ GETİRİN

Ofiste romantizmi geri getirin

Ofiste aşık olmak kurumsal bir kabahatten çok, kaçınılmaz bir durum olarak görülmelidir.

Son Güncelleme: 01.03.2012

Virgin Money'yi yeniden markalaştırmaya çalışırken yakınlarda İngiliz bankası Northern Rock'u satın aldığımızda, aile şirketlerinin birçok farklı türünün olduğunu gördüm. Virgin Group'un en yeni üyesi olarak Northern Rock bankacılarına hoş geldin derken ülkedeki seyahatim boyunca bankanın güçlü aile ruhunun hala yaşamakta olduğunu fark ettim. Sadece aynı ofiste çalışan karı-kocaları değil, onların çocuklarını da tanıdım. Bir çalışanın, çalıştığı iş yerini akrabalarına tavsiye etmesinden daha güçlü bir tasdik olabileceğini sanmıyorum. Bu görüşmelerden birkaç gün sonra bana Virgin'in ofis içi duygusal ilişkiler konusundaki tutumunu soran eski bir arkadaşla akşam yemeği yedik. Anlaşıldığına göre, 28 yaşındaki oğlu bu tür ilişkilerin tamamen yasak olduğu bir şirkette çalışıyordu. Genç adam kadın meslektaşıyla üç aydır yaşadığı ilişkiyi gizlemek için büyük ıstırap çekiyordu. Mesai saatlerinde gayet makul davransalar da ofis dışında şirketten bir dedikoducuya yakalanmaktan korkuyorlardı. Bu konu hakkında daha önce hiç düşünmemiştim. Herkes iş yerinde her dönemdekinden daha çok zaman geçiriyor ve 20'li yaşların ortalarında ya da sonlarında gerçekleşen evlilikler söz konusu olduğunda, ofiste aşık olmak kurumsal bir kabahatten çok, kaçınılmaz bir durum olarak görülmelidir. Gayet iyi biliyorum ki biz Virgin'de ofis ilişkileriyle ilgili asla bir sorun yaşamadık ve bunları yasaklamıyoruz. Konu ilgimi çekti ve ileri fikirli firmalardan insanlarla konuşup tavsiye ve tecrübelerini Virgin'de ofis romantizmine daha anlamlı bir yaklaşım geliştirmek için kullandım. İşverenler ve çalışanlar bu yaklaşımı, aşk tanrısı Cupid'i öldürmeden, sorunları çözmek için kullanabilir.

1- ROMANTİZMİ GERİ GETİRİN
İBTA (İşi basit tut, aptal) burada uygulanabilir görünmektedir. Eğer bekar çalışanlara istedikleri ve isteyen biriyle ilişkiye girme konusunda özgür oldukları söylenirse şirket politikası için rıza ve saygılarını kazanmak daha kolay olacaktır. Hayata geçirdiğiniz herhangi bir ilke insanların ilişkilerini gizlemeye zorlanmasını önlemek üzere tasarlanmalıdır. Bu açıklık şirketiniz ve çalışanlarınız için bir kazan-kazan durumu yaratacaktır.

2- KİM KİME KARŞI SORUMLU?

Yakın çalışan iki insanın aşık olmasında şaşırtıcı bir durum yoksa da bunların ast-üst olması durumunda yöneticiler gerekli diğer düzenlemeleri yaparak raporlama yapısını değiştirebilir, yani bu bir sorun değildir.

3- FİZİKSEL MESAFE OLMASINA DİKKAT EDİN

Her durum farklı olsa da yöneticiler özellikle küçük bir departmandaki çalışanların duygusal ilişkiye girmelerinin iyi bir fikir olmayacağını unutmamalıdır. Çiftin dikkatli olması çok önem taşımazken, çok yakın bir ilişki sorunları davet edecektir. Biraz fiziksel mesafe herkes için iyidir.

4- BASİRET ANAHTARDIR

Danıştığım birisi şöyle dedi: "Ofiste evli bir çift gibi davranmalılar yani aşırı tutku gösterilerine gerek yok." Belki kusurlu bir yaklaşım ancak akıllıca...

5- ÇEVRİMDIŞI OLSUN
Çiftler çok özel mesajlarını yollamak için kurumsal e-mail sistemlerini kullanmamalıdır. Tek bir hata mesajın tüm şirkete gitmesine yol açabilir. Bu tür şeylerin gizli tutulması herhalde daha iyidir. Herhangi bir ileri fikirli şirket, ofis beraberliklerini yasaklama konusunda iki kere düşünmelidir. Mutsuz ve şaşkın çalışanlara yol açan (arkadaşımın oğlunun durumunda olduğu gibi) kurallar uygulamak yerine şirketiniz için çiftlerin kaçınılmaz olarak doğan ilişkilerle baş edebilmesine yardım edecek ve bir anlamda çiftlerin yöneticilerinden çalışma arkadaşlarına kadar herkes için iyi olacak, sağduyuya dayalı ilkeler oluşturmanız çok daha doğru olacaktır. Büyük bir şirket, başarılara sevinen, hatalardan ders alan ve düzenli olarak bir araya gelen, geniş bir aile gibi davranır. Aşık olan çalışanlar da maceranın bir parçasıdır ve aşk kutlanmalıdır.

  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER