Capital'e abone olun.
OTELCİLİK EFSANESİNDEN MODASI GEÇMEYEN ÖNERİLER

Otelcilik efsanesinden modası geçmeyen öneriler

Hilton’un önerilerini okurken 100 bile geçse, yönetim ve pazarlama yaklaşımlarının değişmediğini bir kez daha gördüm.

Son Güncelleme: 01.06.2010

GELECEK500’DE HANGİ ŞİRKETLER OLACAK?
İşte bu sorunun yanıtını, sizlerden gelen yanıtlar, CEO’lardan aldığım görüşlerle ortaya koymaya çalışacağım. Katkıda bulunmak için bana yazın ya da www.gelecek500.com sitesine girin.

Bir ABD seyahatinde, otel odasındaki çekmecelerin birinde bulduğum kitabı, ‘herhalde almamız için’ bırakmışlardır diye aldım. Kitap, Hilton Otelleri’nin kurucusu Conrad Hilton’a aitti. Efsane girişimcinin hayat hikayesini anlatan, 1957 yılı baskılı kitabı, beğenerek okudum. Ailesinden iş hayatına girişine, otelcilik deneyimlerinden büyüme sürecine, çok ilginç bir kitap yazan Hilton, aynı zamanda yöneticilere önerilerde de bulunuyor. Bu önerileri okurken, aradan 100 yıl dahi geçse, bazı temel yönetim ve pazarlama yaklaşımlarının değişmediğini bir kez daha gördüm. Belki bu ilkeler bir 100 yıl sonra daha değişmeyecek. “Be My Guest” (Konuğum Ol) adlı bu kitapta, Conrad Hilton’un önerilerini okuyunca bana hak vereceksiniz:

GERÇEK YETENEĞİNİZİ BULUN
Doğru yetenek ya da mesleği bulmak, başarılı bir yaşamın ilk adımıdır. Büyük hayal kırıklıkları ve başarısızlık duygusu, başkalarının ayak izlerini takip etmekten kaynaklanır. Biraz fazla zaman alsa bile kendi ‘nişinizi’ bulmak konusunda telaşlanmayın. Benim doğru yolu bulmam 32 yılımı aldı ve banker oldum. Ancak yolunu bulması uzun süren sadece ben değilim. Örneğin George Washington, müfettiş olarak iş hayatına başlamıştı. Bir zamanlar fakir bir Yunanlı, bir bankada kapıcı olarak işe başvurmuştu. İK yöneticisi, biraz da aşağılayarak “Yazmayı biliyor musun” diye sordu. Yoksul Yunanlı, “Sadece ismimi” diye yanıt verince, işe kabul edilmedi. Aradan yıllar geçti ve Wall Street’te düzenlenen bir basın toplantısında, ünlü Yunanlı işadamına şu soru soruldu: “Anılarınızı yazmayı düşünüyor musunuz?” Yunanlı işadamı, “Ben yazamam” karşılığını verince, gazeteciler şaşırdı. Ancak Yunanlı işadamı devam etti: “Eğer yazabilseydim, şimdi kapıcı olacaktım.”

BÜYÜK OL
Büyük düşün, büyük oyna, büyük rüya gör… Benim deneyimlerim, insanların önemli bölümünün kendi değerlerini ve yeteneklerini değerlendirmede başarısız olduğunu gösteriyor. Şöyle bir düşünün: Bir parça demirin değeri 5 dolardır. Onu at nalına dönüştürürseniz, 10 dolara satarsınız. Bir saat yaparsanız, değeri 250 bin dolara sıçrar. Bu gerçek, bir başka materyal türü olan sizler için de geçerlidir.

DÜRÜST YAŞAYIN
Burada belirtmek istediğim çalmamak, yalan söylememek ve hile yapmamaktan daha fazlasıdır. Kendimiz ve diğerler için gerçeğin tam kendisidir. Bütün hayatım boyunca doğru ve tam gerçeği söylemekten korkmadım.

COŞKUYLA YAŞAYIN
Deneyimlerimle söyleyebilirim ki hayatta bundan daha değerli bir şey yoktur. Yetenek önemlidir, ancak coşkuyla kıvılcımlanmış yetenek daha önemlidir. Coşku, sağduyuyla yoluna koyacağınız ve uysallaştıracağınız, tükenmek bilmeyen bir güçtür. Bunu kullanarak sürekli ileriye gidersiniz.

SERVETİNİZİN SİZİ ESİR ALMASINA İZİN VERMEYİN
Benim kitabımda paranın bütün kötülüklerin anası olduğu yazmaz, para aşkı da… Servet sahibi olmak hoştur, zevk verir. Fakat onu da paylaşmak lazım. Onsuz yaşayamayacağınızı düşündüğünüz an, vermekten sakınmayın. Sizin özgürlüğünüz ona göre değişir.

GEÇMİŞE TAKILIP KALMAYIN
Ne pişmanlıklarıyla ne de zaferleriyle geçmişle yaşamayın. Böyle yaparak ancak kendinizi geçip gitmiş mazideki anılara bağlamış olursunuz. Dünün hatalarından dersler çıkarmak akıllıcadır. Ancak geçmişteki zaferlere takılıp kalmak ölümcüldür. Kendinizi dengeleyin. Gelecek çok daha önemlidir. Geçmişteki deneyimler bugün inşa etmekte olduğunuz şeyin temelidir. Geçmişteki başarısızlıklarla karabasanlar yaşamak veya zaferlerle kendinden geçmek, gelecekteki eylemleri kilit altına almaktan başka bir şey değildir. Başlayan her yeni günle birlikte biz de sıfırdan hayata başlamalıyız. M.Ö. 325’te ünlü komutan Iphicrates’in yüzüne, soylu bir ailenin üyesi olan Harmadius tarafından aslında kendisinin sıradan bir ayakkabıcının oğlu olduğu gerçeği çarpılmıştı. Cesur komutanın yanıtı ise şöyle olmuştu: “Benim ailemin tarihi benimle başlıyor, sizinki ise sizinle bitiyor.” Geçmişe yapışıp kalmak sonun başlangıcıdır.   
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER