Capital'e abone olun.
PİYASALAR VE TCMB BEKLE-GÖR DÖNEMİNE GİRDİ

Piyasalar ve TCMB bekle-gör dönemine girdi

Merkez Bankası'nın cari açığa karşı aldığı önlemlerle Türkiye'den yaklaşık 10 milyar dolar kısa vadeli yabancı sermaye çıktı.

Son Güncelleme: 01.03.2011


Bu da faizlerde ve döviz kurlarında yükselişe, borsada düşüşe neden oldu. İlk başta şaşkınlık yaratan TCMB para politikalarının yerinde tedbirler olduğu son haftalarda hem içeride hem de dışarıda daha fazla kabul görmeye başladı. Nitekim şubat sonuna yaklaşırken piyasalar sakinleşmiş durumda. Şimdi 1-2 ay hem piyasalar hem de TCMB alınan tedbirlerin etkisini iki alanda takip edecek:

-  Cari açıkta yavaşlama 2010'da 50 milyar dolara yaklaşan cari açıkta marjinal seviyede düzelme işaretleri beklenecek. Bu alanda ilk olumlu işaret 15 Şubat tarihli TCMB açıklamasında geldi: "Merkez Bankası'nın kasım ayından bu yana aldığı tedbirler, özellikle ithalat talebindeki yavaşlama kanalıyla toplam talebin bileşimini dengeleyerek makro finansal riskleri azaltmaktadır." Cari açığa karşı önlem alınması ekonomide aşırı ısınma yerine sürdürülebilir büyüme modelini örnek almaktadır. Geçmişi hatırlamak gerekirse 1994 ve 2001 öncesi cari açığa karşı önlem alınmadığı için Türkiye, devalüasyon ve ciddi ekonomik krizler yaşamıştı.

-  Kredi talebinde yavaşlama Şubat ayında munzam karşılık artışına ara veren TCMB, kredi artışında bir yavaşlama görmezse munzam karşılık oranlarını yeniden arttırmaya başlayacak. Çin ve Brezilya kredi artış hızını sınırlamak için munzam karşılık oranlarını yüzde 20'ye kadar çıkarmış durumda. Türkiye'de ise yakın zamandaki artışlara rağmen ortalama halen yüzde 10 seviyesinde. Bizim beklentimiz, seçim öncesi canlı ekonomik ortamda kredi büyümesi TCMB'nin arzu ettiği yüzde 25 sınırına inmekte zorlanacak ve bu yüzden munzam karşılık oranlarında artışların devamı gelecek.

PETROLDEKİ FİYAT ARTIŞLARI İYİLEŞMEYİ GECİKTİREBİLİR
Dünya ekonomisinde toparlanma hız kazanırken .Lvenerji ve emtia talebi artarak fiyatları yükseltmektedir. Bunun üstüne Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde Mısır'ı aşan halk hareketlerinin büyümesi, petrol fiyatının 100 doları geçmesine neden oldu. Bu durum Türkiye'nin hem enflasyonu hem de cari açığı kontrol altında tutma çabasını zorlaştıracaktır. Enflasyon açısından TCMB, şubat ve mart aylarının problemsiz gözüktüğünü belirtti. Ancak bahar aylarıyla birlikte enflasyon dalgalı bir seyirle yükselişe geçebilir. Diğer yandan yüksek enerji ithalatı cari açıkta arzu edilen düşüşü geciktirebilir. Buna rağmen cari açığın finansmanı açısından 2011'de bir sorun beklemiyoruz. Aksine cari açığın finansman kalitesi doğrudan yabancı sermaye girişi ile artmaya başladı.
Örneğin Petrol Ofisi-OMV, Garanti Bankası-BBVA ve son olarak Aksigorta-Ageas yabancı ortaklıkları Türkiye'ye uzun vadeli sermaye girişinin devam ettiğini gösteriyor.

SERMAYE ÇIKIŞI MARTTA DENGELENEBİLİR
2011'e başlarken küresel yatırım tercihinde gelişmiş ülke piyasaları lehine bir hava esiyor. Bu durum aslında ABD'de seçime giden başkanların 3'üncü yılında piyasaların çoğunlukla iyi seyrettiği gözlemini doğruluyor. Gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümenin hız kazanması ile ABD ve Avrupa hisse senedi piyasalarına para girişi artıyor. Bu sermayenin bir kısmı gelişmekte olan ülkelerden çıkıyor. Geçen yıl 84 milyar dolar giriş olan gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasalarından, 2011'in ilk 6 haftasında 12 milyar dolar çıkış oldu. Türkiye piyasalarını da olumsuz etkileyen bu sermaye çıkışı, son 1-2 haftadır azalmaya başladı. Nitekim bazı yabancı yatırım bankalarından gelişmekte olan ülkelerin göreceli daha çekici olduğu yönünde öneriler geliyor. Benzer ülkelere göre yüzde 10 civarında ucuz olan İMKB, Türkiye'nin kredi notu artışı beklentisiyle ön plana çıkabilir. TCMB politikaları nedeniyle 1,60'a kadar yükselen dolar kurunun da yabancı sermaye girişine destek vereceğini düşünüyoruz. Ancak bu kez döviz kurlarındaki ve faizlerdeki düşüşler yavaş ve temkinli olacaktır. Yılın ikinci çeyreğinde ise olası bir kredi notu artışıyla Türkiye piyasaları açısından daha iyimser bir dönem olabilir.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER