Capital'e abone olun.
ŞİMDİ 8,2 MİLYAR DOLARI YÖNETİYOR

Şimdi 8,2 milyar doları yönetiyor

Bu yıl 50’nci yılını kutlayan şirket, 80’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

Son Güncelleme: 01.10.2009

Amway kozmetik, kişisel bakım, beslenme destek ürünleri, ev teknolojisi ve ev bakım ürünlerinden oluşan portföyüyle dünyanın en büyük doğrudan satış şirketlerinden biri. Bu yıl 50’nci yılını kutlayan şirket, 80’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 13 bini aşkın çalışanı ve 3 milyondan fazla serbest girişimcisi ile yılda 8,2 milyar dolarlık bir ciro elde ediyor.
Bu dev yapının yönetimindeki isim ise Doug DeVos. DeVos, eski bir rugby oyuncusu. Purdue İdari İlimler Fakültesi’nde okurken sıkı bir rugby oyuncusu olan DeVos, eğitimi sonrasında Amway’de yönetimi babasından devraldı. Göreve gelmesiyle de birbiri ardına başarılı işlere imza attı. Şirketin gelirlerinin yüzde 80’i ABD dışındaki ülkelerden elde edilen kazançlardan oluşuyor. Bunda da DeVos’un katkısı büyük. Çünkü DeVos şirketteki ilk yıllarında Amway’in Asya Pasifik’ten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak çalıştı. Bu görevinde şirketin Asya’daki faaliyetlerinden sorumlu olduğu gibi ayrıca satış ve pazarlama planının küresel yönetimini de üstleniyordu.
Liderliği sayesinde Asya bölgesi rekor satışa ve yüksek büyüme hızına ulaştı. Yani bugün Türkiye de dahil birçok şirkette Amway’ın gösterdiği yükselişte DeVos’un katkısı göz ardı edilemez boyutlarda.
Şirketin merkezi Michigan’da biraraya geldiğimiz DeVos, son yıllarda şirketin gösterdiği performanstan memnun. Doğrudan satışa dayalı iş modellerinin kendilerine sağlam bir büyüme getirdiğini belirtiyor. “Harika bir 50 yıl yaşadık ve önümüzdeki 50 yılın daha da iyi geçmesini bekliyoruz. Serbest girişimcilerimize güveniyoruz” diye konuşuyor.
Söz Türkiye’ye geldiğinde Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler için büyük bir örnek olduğunu söylüyor. “Türkiye’de büyüyoruz, var olan potansiyeli değerlendiriyoruz. Türkiye ekonomisi büyüdükçe biz de büyüyeceğiz. Önümüzdeki günlerde ben de Türkiye’ye gelip pazarı daha yakından  tanıma fırsatı bulacağım. Çalışanlarla görüşüp, şirketin distribütörleriyle bir araya geleceğim” diyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER