Capital'e abone olun.
SIRADA NE VAR?

Sırada ne var?

Ödeme sistemleri pazarı, son birkaç yılda çok hızlı gelişti. Bankalar, bu alanda yatırımdan geri kalmıyor.

Son Güncelleme: 01.06.2010

ÖDEME SİSTEMLERİ

SIRADA NE VAR?
Ödeme sistemleri pazarı, son birkaç yılda çok hızlı gelişti. Bankalar, bu alanda hiçbir yatırımdan geri kalmıyor. Visa, Mastercard gibi şirketler, dünyadaki pek çok ilk uygulamayı burada gerçekleştiriyor. Biz daha ne olabilir derken yeni bir teknoloji gündeme geliyor. Pazar hızla gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay İstanbul’da kart teknolojileri fuarı vardı. Bu fuar vesilesiyle Visa’nın Türkiye’ye gelen yöneticilerinden Guido Mangiagalli ile tanışma imkanı buldum. Genç İtalyan yönetici, şirketin Avrupa’da mobil teknolojilerden sorumlu başkan yardımcılığını yapıyor. Mangiagalli’den pazarın bugüne kadarki nefes kesen gelişimini dinledim. Bundan sonra göreceğimiz yeni teknolojilerle ilgili bilgi aldım. Değerlendirmelerinden bazı notları, sizlerle de paylaşmak isterim:

CEP SAYISI 4 MİLYARI AŞTI
Mobil ödeme sistemleri, son 100 yılın en heyecan verici gelişmelerinden biri. Geçtiğimiz dönemde GSM’in 20’nci yılı kutlandı. Düşünün bundan 22 yıl önce hiç cep telefonu yokken bugün pazarda 4 milyardan fazla cep telefonu var. Bu, teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini çok açık ortaya koyuyor. Diğer yandan mobil teknolojiler sınırsız bir kitle tarafından kullanılıyor. Genç yaşlı, zengin fakir herkes, gelişmiş gelişmemiş fark etmeksizin her ülkede cep telefonu kullanıyor.

AKILLI TELEFONLAR HIZLANDIRDI
Geçtiğimiz 10 yılda hayatımıza bir de akıllı telefonlar girdi. Yeni teknolojiler sayesinde cep telefonları birer bilgisayara dönüştü. Tüketicinin alışkanlıkları da tamamen değişti. Özellikle WAP platformunu hayata geçtiğinden bu yana mobil uygulamalar arttı. Operatörler veri hizmetlerinden daha çok para kazanmaya başladı. Mobil teknolojiler, son 10 yıldır ödeme sistemleri pazarına da yeni açılımlar getiriyor. Mobil ödeme sistemleri hızla gelişiyor.

3 TİP MOBİL ÖDEME VAR
Şu anda pazarın net büyüklüğünü söylemek güç. Ancak dikkat çeken birkaç başlık var. Bunların başında da temassız teknolojiler geliyor. Visa olarak bu konuya uzun süredir yatırım yapıyoruz. Türkiye, bu alanda yatırım yaptığımız ülkelerden. Geçtiğimiz dönemde 6 bankayla işbirliği yaptık. İşbirliklerimiz yeni dönemde de devam edecek. Mobil ödeme sistemlerini bugün 3 ana başlıkta değerlendiriyoruz. Birincisi telefonu kullanarak ödeme yapma. İkincisi kişiden kişiye ödeme. Üçüncüsü de telefonu kullanarak internet üzerinden ödeme yapmak olarak sıralanabilir.   
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER