Capital'e abone olun.
TECRÜBESİZLİK AVANTAJ OLDUĞUNDA

Tecrübesizlik avantaj olduğunda

Bir girişimci olarak kariyerimin ilk günlerinden beri kendimin ve ekibimin tecrübe eksikliğini, avantajımıza kullandım.

Son Güncelleme: 01.06.2011

Aslında ilk girişimimiz olan Student dergisinde, statükoya yeni dahil olma konumumuzu sıra dışı röportajlar ve tanınırlık yaratmak için kullandık; insanlar, yeni ve mü-dahil olabilecekleri projeler istiyordu. Tecrübesizliğimiz bizi, çekirdek misyonumuzun bir parçası olan, yeni şeyleri deneme konusundaki sınırsız coşkumuz konusunda besledi.Hangi sektöre girmek istiyor olursanız olun, hemen hemen aynı şeylerin sizi beklediğini göreceksiniz. Student günlerimizden beri yüzlerce yeni işe başladık ve bunların çoğunda, girmekte olduğumuz sektör hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Ve tecrübesizliğimiz neyi, neden yapamayacağımızdan çok, neyi farklı yapabileceğimize odaklanmamızı sağladı. Bu da bize, kendi geçmişlerinden ve sektör tarihinden dersler almış şirketlerin aksine ilave özgürlükler sağladı. Tecrübesizliği bir değere dönüştürmenin anahtarı, ürününüz ya da hizmetinizle ilgili olarak neyin yeni olduğuna vurgu yapmaktır. Sizin yaklaşımınız, diğer şirketinkinden ne kadar farklıdır? İnsanlar, sizin ürün ya da hizmetlerinizi neden tercih etmelidir? Yorulmuş bir sektörün verdiği hizmetlere hala ihtiyaç duyan, olası partnerlerinize taze bir bakış açısı sunun. Böylece onların ilgisini çekersiniz.
Grubumuzun tarihi, bize müşterinin tecrübesini geliştirebileceğimiz, başarılı olabileceğimiz ve yeni bir şey ilave edebileceğimiz sektörleri ve pazarları hedef almayı öğretti. Yayıncılıktan müzik perakendeciliğine geçişimiz buna tipik bir örnektir. Student dergisinin tirajının zirveye ulaştığını hissettiğimizde, para kazanmak için başka yollar aradık ve posta siparişiyle plak satmaya başlamaya karar verdik. Bir posta grevi işi baltaladı, ama bir kez müzikböceğini yakalamıştık. Biz de kendi plak mağazamızı açtık. Yani tecrübesizliğimiz, bizi kaybetmenin eşiğine getirmişti ve eğer insanlar size tecrübe eksikliğinizden ve sorunları belirleme yeteneğinizden söz ediyorsa bu onların kafalarında olan bir şeydi. Ne var ki her yıl bir sürü girişim başarısızlığa uğruyor; bir şirket kurucusunun arka planının başarıyla çok az ilişkisi var. İşe yeni başlayan bir girişimcinin birkaç başarısızlığı mesele olarak görülmemelidir. Aslında yatırımcılar, dinamik ve inovatif ekonomimiz sürekli kendini yenilerken mevcut sektör ve şirketlerin de demode hale geleceğini kabul etmeliler. Batıp çıkmış ve hatalarından ders almış genç bir girişimci, acıya karşı bağışıklık kazanmıştır. Grevden sonra sermaye eksikliğiyle de kısıtlanmış olarak Londra'daki Oxford Caddesi'nde eski bir ayakkabıcı mağazası bulduk ve sahibiyle mağazada kullanılmayan alanları kullanmak konusunda konuştuk. Eğitimli perakendeciler değildik ama müziği seviyorduk ve genç insanlar için hoş bir takılma ortamı yaratmak istiyorduk. Satışı hızla artırmaya dönük görüntüler, devasa plak rafları ve oturacak bir yer olmaması yerine, mekana rahat ve büyük minderler koyduk ve müzik dinleme kabinleri inşa ettik. Oxford Caddesi mağazamız, Londralılar arasında hızla popüler oldu. Bu da hemen ikinci ve üçüncü mağazaları açmamızı sağladı. Orijinal kazanma formülümüze sadık kaldık ve yoğun ve canlılık ihtiyacı duyan caddelerde mağazalar açmaya gayret ettik. Bu da bizim için yerel bir izlemeyi mümkün kıldı. Kısa sürede İngiltere'nin hemen tüm büyük kasabalarında mağaza sahibi olduk. Müzik perakendeciliğinden müzik kayıt sektörüne geçtik, ama benim için tecrübesizlik avantajının altını çizen şey, havayolu sektörüne geçmemiz oldu. 1984'te ilk Jumbo jetimizi kiraladığımızda, bir müzik yapımcısı olarak çok kez uçmuş olmama ve bundan hoşnut olmamama rağmen, hava yolu taşımacılığı sektörü hakkında çok az şey biliyordum. Yemek kötüydü, eğlencesi yoktu ve servis soğuktu. Sağduyu uyarınca, tüm bunlar değiştirilebilirdi. Virgin Atlantic'in ilk yılları tamamen kurulu düzenin kurallarını yıkma çabasıyla ilgilidir. Bir yerde 8 saat tıkılıp kalmaktan nefret ediyordum. Böylece üst sınıf yolcuların, uçuş sırasında buluşup sohbet edebilecekleri bir bar yarattık. Sıkılmayı önlemek için masaj terapistleri aldık ve tüm yolcuların yatar koltuklarında rahat etmesini sağladık. Bu geleneği sürdüren Virgin America, en son havayolu şirketimiz, Birleşik Devletler'de bu sektörde devrim yarattı.

KENDİ ŞİRKETİNİZİ KURMAK: 4 YAYGIN HATA
Hata yapmak, yeni bir şirket kurma sürecinin bir parçasıdır; bunlardan hızla kurtulmak ise en önemli kısımdır. Bu, tüm gücünüzü, dürtünüzü ve kararlılığınızı gerektiren girişimcilik macerasının doğal bir parçasıdır, Ancak önünüzdeki yol tamamıyla bilinmez değildir, Başka hiç kimsenin önüne çıkmamış bir fırsatı fark ettiğinizde, vizyonunuzu gerçekliğe dönüştürmenin belirli adımları vardır, inovatif bir iş planı formüle etmeli, fon bulmalı, planı hayata geçirmek için doğru insanları işe almalı ve sonra da tam doğru zamanda şirketteki konumunuzdan geri adım atmalısınız, Şimdi bu adımlara ve yeni girişimcilerin yaptığı yaygın hataları önlemenin yollarına bakalım:  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER