Capital'e abone olun.
TEŞVİK UMUT VERDİ GÖZLER YENİ YASADA

Teşvik umut verdi gözler yeni yasada

Hazine geçtiğimiz ay Teşvik Yasası’na ilişkin yeni bir tebliğ yayınladı.

Son Güncelleme: 01.09.2009

 Tebliğin 29’uncu maddesi “finansal kiralama işlemleri” başlığını taşıyor. Bu başlık altında da hem yatırımcıların hem finansal kiralama (leasing) şirketlerinin hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler var. Örneğin bürokratik işlemlerde önemli bir kolaylık getirilmiş. Buna göre leasing şirketleri aracılığıyla gerçekleştirilecek yatırımlar için leasing şirketi adına bir işlem yapılmaksızın yatırımcının teşvik belgesiyle işlem yapılabilecek.
Konuyla ilgili görüşlerini almak üzere İş Leasing Genel Müdürü İbrahim Halil Çiftçi’yi aradım. Teknik birkaç detayı paylaştıktan sonra yatırımcıların finansal kiralama yoluyla teşvikten yararlanmalarının yani banka-finansal kiralama şirketi ayrımının ortadan kalkmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi ve ekledi: “Teşvikle birlikte yatırımlar artabilir. Bu durumda büyüyecek pastanın bir kısmı da bizim sektöre gelebilir.”
Leasing sektöründe işler hala çok sakin. Ramazan ayı boyunca da bu sakinliğin devam etmesi bekleniyor. İbrahim Halil Çiftçi, bu yıl en fazla 2 milyar dolar işlem hacmi beklediklerini söylüyor. Bu rakam geçen yıl 5,3, bir önceki yılsa 8 milyar dolardı.
Çiftçi’ye, “Kayıpları yerine koymak zor olmayacak mı” diye sordum. Şu yanıtı verdi: “Çok ciddi daralma var. Ama peşini bırakmadık, hala uğraşıyoruz. Yasa bir an önce çıksaydı iyi olurdu. Moral olurdu. Hazirana yetiştiririz demişlerdi ama Meclis tatile girince kaldı. Şu anda taslak, bütçe planlama komisyonunda. Teorik olarak Meclis açıldıktan sonra 1 ay içinde çıkması mümkün. Yeter ki öncelik verilsin.”   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER