Capital'e abone olun.
TURİZMDE AVRUPA DEVİ OLACAK!

Turizmde Avrupa devi olacak!

2010'da OTİ Holding'in planında büyüme var.

Son Güncelleme: 01.01.2010

OTİ Holding, turizm sektörünün en büyüklerinden… 1992 yılında Aylan Bektaş tarafından kurulan holding, geçen zaman içinde çok hızlı bir büyüme kaydetti. 2008 yılı sonunda 5 ülkede 13 şirketle faaliyet gösteren 720 milyon dolarlık bir deve dönüştü. Şu dönemde 3 bin çalışanı bünyesinde barındıran holding, seyahat acenteleri, yer hizmetleri, güvenlik ve danışmanlık alanındaki şirketleriyle ağırlıklı Rusya, Ukrayna ve Polonya’da konumlanmış durumda.
Holdingin Otium markasıyla Türkiye’de 5 yıldızlı 2 otel işletmesi de bulunuyor. Tüm bu başarının mimarı Ayhan Bektaş, patron olmadan önce uzun yıllar sektörde profesyonel olarak çalışmış bir isim. Profesyonel yöneticilikteki deneyimini kendi işine taşıyan Bektaş, aynı zamanda Rusya’nın Türk turizmi için önemini ilk keşfedenlerden. Zamanında pazara giriş yapmanın avantajını bugün Rusya’nın en büyük oyuncularından biri olarak alıyor.
Türkiye’ye gelen 2 milyonu aşkın Rus turistin yüzde 21’inden fazlasını OTI Holding getiriyor. Toplamda ise holdingin Türkiye’ye getirdiği turist sayısı 1 milyon 23 bini buluyor. 2009 yılında 2008’e kıyasla turist sayısında yüzde 21’lik bir artış yakaladıklarını kaydeden OTİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, ancak ciroda aynı oranda büyüme yakalamadıklarını söylüyor. Bunun nedenini de, “Burada en önemli etken küresel ekonomik krizle beraber fiyatların yüzde 30 civarında gerilemesi ve insanların daha kısa süreli tatile çıkmaları oldu” sözleriyle açıklıyor.
Tüm dünya domuz gribi için alarm vermişken, önümüzdeki yıl turizm sektörünün bu gelişmeden nasıl etkileneceği henüz bilinmiyor. Bu yılki sonuçlara baktıklarında küresel ekonomik kriz ve domuz gribi tehdidinin turizmi düşünüldüğü kadar etkilemediğini belirten Bektaş, 2010 için de karamsar değil. Tanıtıma önem verilmesi ve planlamaların kısa sürede gerçekleştirilmesi durumunda önümüzdeki dönemi hasarsız atlatmanın mümkün olabileceğini düşünüyor. Özellikle tur operatörleri ve acentelerinin desteklenmesi gerektiğinin de altını çiziyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER