Capital'e abone olun.
"TÜRKİYE MALİYET AVANTAJINI KAYBEDİYOR"

"Türkiye maliyet avantajını kaybediyor"

Pirondini,Ülkenin hızla pahalılaşmasıyla birlikte maliyet açısından Türkiye'de üretim yapmanın zor olduğunu söyledi.

Son Güncelleme: 01.09.2010

Pirelli, Türkiye’de lastik işini ilk başlatan şirket. 11 ülkede 20 fabrikasıyla üretim gerçekleştirmesine karşın en büyük fabrikası da Türkiye’de. Ancak 50 yıldır üretim açısından özel önem verdiği Türkiye, Pirelli açısından üretimdeki avantajını yitiriyor. Ülkenin hızla pahalılaştığını belirten Türk Pirelli Lastikleri CEO’su Andrea Pirondini, “Maliyet açısından Türkiye’de üretim yapmak hiç kolay değil. Bazı sektörler burada ayakta kalmak için ciddi bir mücadele veriyor ve tek tek pazardan çekiliyor” diyor. Kendilerinin de daha rekabetçi ülkelerde üretilen ürünleri Türkiye’ye ithal etmeye başladıklarını ifade ediyor.
Üretim avantajlarını kaybeden, sadece yüksek kaliteli insan gücüyle ön plana çıkan pazarda Pirelli, farklı bir oyun oynamaya karar verdi. Planı, Türkiye’de ölçek olarak çok fazla büyümemek. Bundan sonra kapasitesini artırmayacak olan şirket, nitelikli insan kaynağıyla katma değerli ürün yelpazesini genişletecek. İhracatçı olmak yerine iç pazara odaklanacak.
Pirondini, iç pazarda şu anda güçlü bir büyüme trendi olduğuna dikkat çekiyor. Son 2 yıldır yılda yüzde 10’un üzerinde büyüdüklerini söylüyor. Gelecek 5 yılda da Türkiye otomobil lastikleri pazarında lider olmak istediklerini açıklıyor.
Bugünlerde asıl büyümesini Çin, Brezilya, Mısır ve Romanya gibi gelişmekte olan ülkelerden sağlayan Pirelli için Türkiye’nin pozisyonuna gelince… Her ne kadar geçmişte olduğu gibi artık ülkenin bir ihracat noktası olarak görülmediğini ifade etse de Pirondini, Türkiye’nin hala kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor. Bu önemi de şu sözlerle açıklıyor:
“Krizin başında Türkiye pazarı Avrupa’nın geri kalanından daha kötü durumdaydı. Ancak şimdi Türkiye, Avrupa’dan çok daha hızlı büyümeye başladı. Bizim burada olmamız hızlı hareket etmemiz ve pazarı takip etmemiz açısından çok önemli.”   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER