Capital'e abone olun.
YATIRIMLARINIZA ÖNEM VERİN

Yatırımlarınıza önem verin

Son yıllarda web tabanlı yeni girişimlerden bazılarının, kendi şirketlerini kurma ve kendilerine müşteri bulmaktaki hızlarına hayran oluyorum.

Son Güncelleme: 01.06.2013

Geçtiğimiz yıllarda Londra ve New York'taki canavar gibi yatırım ekiplerimin yardımıyla ben de birkaç yeni kurulmuş şirkete yatırım yaptım. Ancak çoğu başarısızlıkla sonuçlandığından, aralarından seçim yaparken uzun uzadıya düşünmek ve çok dikkatli olmak gerekir. Bu yüzden ben yıllar içinde yeni kurulmuş şirketlerde, tıpkı Virgin şirketlerindeki yeni fikirler gibi nerelere bakılması gerektiğini çok iyi öğrendim. Yeni kurdukları kendi teknoloji şirketlerine yatırımcı arayışındaki girişimciler için aşağıda her birine de "Evet” cevabı vermeleri gereken 5 tane soru soruyorum:

1- Sunumunuz müşterilerin hayatını kolaylaştıran basit ama zekice bir çözüm öneriyor mu?
Eğer yeni kurulmuş bir teknoloji şirketinin ürününü veya hizmetini ilk bakışta ben anlayabiliyorsam, o zaman müşteriler de anlayabilecektir ve çözüm bekleyen bir sorunu da çözüyorsa onun satın alınma şansı yüksek olacaktır. İşte zaten bu yüzden 2 yıl önce Square isimli şirkete yatırım yaptım. Square'in sistemi sayesinde girişimciler, kredi kartı ödemelerini akıllı telefonlar aracılığıyla alabiliyor. Bu şirket, artık yılda 12 milyar dolarlık alışverişe aracılık ettiğini söylüyor ve 2012 yılında da müşterilerin içtikleri kahvenin veya diğer ürünlerin bedelini Square Wallet denilen bir uygulama aracılığıyla yapabilmelerini sağlayacak şekilde Starbucks ile özel bir anlaşma yaptığını duyurdu.

2- Şirketiniz teknolojiden bozucu bir şekilde mi faydalanıyor?
Kendi ürünlerini rengarenk ışıklarla süsleyen ama kimsenin günlük hayatında asla bir fark yaratmayan çok sayıda şirket var. Bu gibi ürünler dikkat çekebilir. Ancak teknolojik işlevsellikler içermedikleri müddetçe hiçbir müşteri dönüp de onlara ikinci defa bakmaz.

Yoldan geçen bir taksiye el sallamak veya taksi şirketine telefon etmek gibi eldeki mevcut seçeneklerden çok daha etkili ve elastik olduğu için Hailo isimli sarı taksi uygulaması, bozucu teknolojiler adına muhteşem bir örnektir. Biz bu şirkete yolcuların kendi akıllı telefonlarını kullanarak yakın çevrelerindeki boş taksileri çağırabilmelerine olanak sağladığı için yatırım yapmayı tercih ettik.

3- Şirketiniz müşterilere hem daha muhteşem bir seçenek hem daha iyi bir erişim sunuyor mu?
Bir şirket ne kadar küçük olursa olsun onun kurucularının insanların önünde duran imkanlar ve seçenekler yelpazesini genişletmeye çalışması gerekir. Çevrimiçinde bir programlama aracı olan Codecademy, internet bağlantısı olan herkese temel programcılık becerilerini ücretsiz olarak öğrenme şansı sunuyor. Kullanımı kolay ara yüzü ve gerçek dünyadaki örneklerden çıkarılmış dersleriyle Codecademy rakipleri arasında bir yıldız gibi parlıyor.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER