Capital'e abone olun.
YETENEKLERİ ELDE TUTMA SANATI

Yetenekleri elde tutma sanatı

Yetenekli çalışanları, birkaç yıl çalıştırdıktan sonra elde tutmak her zaman o kadar kolay olmaz.

Son Güncelleme: 01.06.2013

Yeni bir şirket kurduğunuzda ekibinize dahil etmek için piyasadaki en harikulade, en parlak ve en istekli insanları keşfedip cezbetmeniz gerekir. Ancak bu yetenekli çalışanları, birkaç yıl çalıştırdıktan sonra elde tutmak her zaman o kadar kolay olmaz. Genellikle onlar, kendi kendilerini motive edebilen, bağımsız insanlar olduklarından, sizinle birlikte çalışmayı kendi işini kurmanın sıçrama tahtası olarak görüyor olabilir,

İş hayatında ileri görüşlülük çok önemlidir. İşe alma kararınızın bir parçası olarak öncelikle bir çalışanın, hedefleri ve onu mutlu eden şeyler hakkında düşünmeye başlayın ve sakın onun size gelip de işten ayrılmaya hazır olduğunu söyleyeceği güne kadar beklemeyin. Müstakbel bir yeteneğe iş teklifi götürmeden önce kariyer planlarının sizin şirketinizin hedefleriyle ne kadar uyuştuğu hakkında iyice düşünün. Eğer arada gerçekten bir uyuşmazlık varsa o zaman kendisiyle uzunca bir süre birlikte çalışma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.
Sizin en değerli aktifleriniz aslında azimli ve hevesli çalışan takım üyeleridir. Bu yüzden eğer bir çalışanınızın hedefi, kariyerinde atılım yapmaksa o zaman ona sunabileceğiniz zorlu proje fırsatları arayın. Eğer bir başkasının hedefi, hayatında iş-yaşam dengesini tutturmak ise o zaman onun gerçek ihtiyaçlarını tespit edin ve onları sunmaya çalışın. Çalışanlarınızla sürekli olarak dirsek teması halinde olun ve nasıl ilerleme kaydettiklerini takip edin. Çünkü onlar kendi hedeflerini tutturdukça ve kendilerine yeni hedefler belirledikçe sizin de bu planı tekrar değiştirmeniz gerekecektir.

Eğer şirketinizden alışılmadık sayıda insanın işten ayrıldığına şahit oluyorsanız, o zaman kendinize bunun nedenini sormak isteyebilirsiniz. Belki de çalışanlarınız kendilerine yeterince değer verilmediğini hissediyordur. Şayet öyleyse daha önemli roller ve daha fazla sorumluluk isteklerini tatmin etmenin yolları muhakkak vardır.

Burada işin püf noktası, elemanlarınızın kendilerini yeterince yetkilerle donatılmış hissetmelerini sağlamakta yatar. Ekip üyeleriniz, kendi işlerine giderek daha fazla hakim oldukça onlara gerçek sorumluluklar verin. Bunun için size saygı duyacak ve her türlü meydan okumanın altından kalkabilmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Ve şirketiniz büyüdüğünde bu sayede Virgin’in başarabildiklerini siz de yapabileceksiniz. Virgin Records, yeterince büyüdüğünde onu farklı insanların işlettiği iki ayrı şirkete böldük. Bunun pek çok faydasını gördük. Ancak en önemli olanı ise çalışanların kendi projelerinin sorumluluğunu üstlenmesi ve dahili kırtasiyeyle, bürokratik işlemlerce engellenmemeleri olmuştu.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER