Capital'e abone olun.
"YIL SONUNDA BİR ŞİRKET ALABİLİRİZ"

"Yıl sonunda bir şirket alabiliriz"

Kriz döneminde doğru bir aksiyon planı yaparak rotasını belirledi ve bugün yıl sonuna kadar birleşme ve satın alma gerçekleşebilir diyor.

Son Güncelleme: 01.09.2010

Umur Özkal, 2008 sonunda, yani global krizin kendisini en fazla hissettirdiği dönemde Ekol Lojistik’in genel müdürü oldu. Gelir gelmez de şirketteki durumu masaya yatırdı. Krize dek her yıl yüzde 30 büyüyen ve büyük yatırımlar yaparak ilerleyen şirket, belirsizliğin hüküm sürdüğü ortamda yeni bir çıkış yolu arıyordu. Özkal, bir aksiyon planı yaparak rotasını belirledi. Planın ana maddeleri şöyleydi: En doğru ekip oluşturulacak, maliyetler iyi yönetilecek, verimlilik en üst seviyeye çıkarılacak ve finansman güçlendirilecekti.
Hızlı performans değerlendirmeleriyle kendine ekip oluşturan Özkal, ardından tedarikçileriyle yaptıkları pazarlığı da kapsayan bir dizi maliyet düşürücü uygulama gerçekleştirdi. Sadece 2009’da 150’ye yakın iyileştirme projesine liderlik yaptı. Yine aynı yıl bir fon şirketiyle ortaklığa imza attı. Ekol’ün yüzde 38’i, 50 milyon Euro karşılığında yatırım şirketi Invest AD’ye geçti.
Bugün Türkiye’nin sektöründe en güçlü sermaye sahibi şirketlerinden biri haline geldiklerini belirten Özkal, krizi en yoğun hissettikleri 2009’u da şöyle özetliyor:
“Ciddi bir müşteri kaybımız olmadı ama Türkiye’de ticaretin yüzde 30 daraldığı bir ortamda bizim iş hacmimiz Euro bazında yüzde 15, çalışan sayımız da yüzde 18 azaldı.”
Yaptıkları iyileştirmelerin de etkisiyle artık Ekol Lojistik, krizin etkilerinden tamamen kurtulmuş görünüyor. Özkal, 2010’un ilk 7 ayında istihdamlarını yüzde 15 artırdıklarını, yarattıkları katma değerde yüzde 70’ler seviyesinde artış yaşandığını söylüyor.
Bugün Özkal’ın gündeminde büyümek var. “Gelecek 5 yılda 150 milyon Euro’luk işimizi 350 milyon Euro’ya çıkarmayı planlıyoruz. Birleşme ve satın almalar konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yıl sonunda bir satın alma gerçekleşebilir” diyor.   

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER