Capital'e abone olun.
"YURT DIŞINDA OTEL ALABİLİRİZ"

"Yurt dışında otel alabiliriz"

Son 10 yılda resort otelciliğine odaklanan odaklanan grup, büyümede ise rotasını değiştirmiş durumda

Son Güncelleme: 01.07.2010

O,kariyerini sıfırdan inşa etti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciyken Ramada Hotel’de güvenlik görevlisi olarak işe başladı. İki yıl güvenlik görevlisi şapkasıyla çalıştıktan sonra turizmde ön bürodan satış ve pazarlamaya birçok kademede görev aldı. Bugün ise Türkiye’nin en büyük turizm gruplarından birini yönetiyor. Sözünü ettiğimiz kişi Limak Turizm Grubu Koordinatörü Kaan Kavaloğlu…
Kavaloğlu’nun yönetiminde Limak Holding, turizmde en büyük atılımını yaşadı. 1998 yılında Limak’ta işe başladığında holdingin turizmden elde ettiği gelir, toplam gelirinin yüzde 4’ünü oluştururken 2006’da bu oran yüzde 22’leri buldu. Zaman içinde Limak’ın enerji, çimento ve havaalanı işletmeciliği gibi işlerde büyümesiyle birlikte turizm gelirleri bugünlerde yüzde 18’e düşmüş durumda. Ancak Kavaloğlu, bunun konjonktürden kaynaklandığını belirtiyor.  Bugün Limak’ın turizm grubu 200 milyon Euro’luk yatırım değeri, 5 bin yatak kapasitesiyle 1.750 kişiyi istihdam ediyor. Son 10 yılda resort otelciliğine odaklanan grup, büyümede ise rotasını değiştirmiş durumda. Kavaloğlu, rotadaki bu değişimi şöyle anlatıyor:  “Biz 2000 yılında turizmde lider olmaya karar verdik. Bugün Antalya’daki 4 otelimizle resort otelciliğinde en üst düzeydeyiz. Bundan sonra ise şehir otelciliğinde ilerleyeceğiz. Stratejimiz belli. Resort otelciliğinde Antalya Sarı Germe’de ve Bodrum’da yatırım yapacağız. Akdeniz’deki yatırımlarımızı tamamladıktan sonra şehir otelciliğine döneceğiz. Ülkenin her noktasında otel yapacak kapasitemiz var.” Şehir otelciliğinde kârlılığın daha yüksek olduğunu bu nedenle rotalarını şehre kaydırdıklarını belirten Kavaloğlu, “Şehir otelciliğinde yapacağımız atılımla birlikte turizmdeki yatırımlarımızın değeri 2015’te yarım milyar doları bulacak” diyor.  Limak Turizm Grubu’nun hali hazırda inşası süren 4 otel projesi bulunuyor. Bu projelerden biri İstanbul Kavacık’da. Limak Kavacık adını taşıyan 5 yıldızlı otel 400 yataklı. Diğer bir otel ise Yalova’da. Türkiye’nin ilk termal butik oteli olacak bu otel ile Limak Kavacık’ın 2010 Ağustos ayında açılması planlanıyor. Tarsus’da ise biri 4, diğeri 5 yıldızlı 2 otelin inşası sürüyor.
Kavaloğlu, bu projeler ve planlaması yapılan yeni otellerle birlikte 2014’te toplam yatak kapasitelerinin 2’ye katlanacağını ve 10 bin yatağa ulaşacaklarını söylüyor.  Limak, sadece yurtiçinde değil yurtdışında da büyüme planları yapıyor. Kavaloğlu, “Orta Avrupa, Kuzey Afrika ve hatta Amerika’da otel alımıyla ilgileniyoruz. Şu anda görüşmelerimiz sürüyor. Bu oteller 4 ve 5 yıldızlı olacak” diye konuşuyor.
  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER