Capital'e abone olun.
ZOR DÖNEMLERİN DOĞRU STRATEJİSİ

Zor dönemlerin doğru stratejisi

Türkiye’de son 15 yılda yaratılmış iki çok önemli giyim perakendecisi var.

Son Güncelleme: 01.08.2013

İlki ve en büyüğü LC Waikiki’dir. Vahap Küçük ve kardeşi liderliğinde hızlı büyüyen şirket, 2013 sonunda 4,5 milyar TL, 2023 yılında ise 10 milyar dolar ciro yakalamayı hedefliyor. Koton ise 20 yıl önce yola çıktığında birkaç milyon dolar ciro yapamıyordu. Bu yılın başında yabancı ortaklık yaparken piyasa değeri 1 milyar dolar olarak hesaplandı. Geçtiğimiz günlerde sohbet ettiğim Yılmaz Yılmaz’dan şunları dinlemiştim:

“Koton’un Global 500’e gireceğine kesin inanıyorum. Mutlaka bir gün yapacağız. Koton’un DNA’sında bu var. Evvelki yıl yüzde 55, geçen yıl yüzde 35 büyüdük. Bu yıl yüzde 45 büyümeyi hedefliyoruz. Son 4 yılda büyüme trendimiz yüzde 39 oldu.” Bunları neden yazdım? İki şirketin de ortak özelliği, büyüme trendine 2001 yılındaki durgunlukla başlamış olmaları... Yılmaz Yılmaz, 2001 dönemini anlatırken, “Herkes küçülmeye giderken biz tam
tersini yaptık. Anadolu’da büyük bir bayi ağı kurduk, bu sayede krizi atlattık” diye anlatıyor.

4 BİN 700 ŞİRKETTEN ÇIKAN MESAJ
Bu iki şirketin hikayesini aklıma, Harvard Business School’dan Ranjay Gulati, Nitin Nohria ve Franz Wohlgezogen’in yaptıkları araştırma getirdi. Bu öğretim üyeleri, 1980-1982, 1990-1991 ve 2000-2002 arasındaki ekonomideki zorluk döneminde şirketlerin performansını analiz eden büyük bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmayı tam 4 bin 700 şirket üzerinde yaptılar ve şu önemli bulgulara ulaştılar:

1- 4 bin 700 şirketin yüzde 17’si, içinden geçtikleri resesyon nedeniyle battı.
2- Şirketlerden yüzde 40’ı, resesyonun üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen resesyon öncesi ekonomik düzeylerini yakalayamadı.
3- Bir bölümü de resesyona rağmen büyümelerini sürdürdü.

Harvard’dan 3 önemli araştırmacı, bu sonuçlardan sonra şirketleri 3 kategoriye ayırdı:
1- “Koruma” odaklı şirketler kategorisinde yer alanlar, öncelikli olarak savunmaya geçmiş, kemerlerini sıkı sıkı bağlamış ve risklerini mümkün olduğunca azaltmıştı. Akademisyenlere göre bu şirketlerde, resesyon boyunca olumsuz hava hakim olmuş, işten çıkarmalar devam etmiş, katı kurallar hakim olmuş ve “Hep bir şeyler olacak” ruh hali gözlenmişti.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER