Capital'e abone olun.
MB POLİTİKALARI BELİRLEYİCİ

MB politikaları belirleyici

FED'in son açıklamalarındaki 'Faiz artırımını hızlıca beklemeyin' iması, faiz fiyatlamalarını değiştirmedi; ancak volatilitesini düşürdü.

Son Güncelleme: 01.06.2014

Gübretaş Genel Müdürü Osman Balta
Döviz kurunda ne olur?  1 dolar=2 TL senaryosu gerçekçi mi? Yoksa yeniden 2,20 üstünü görür müyüz?

Saxo Capital Burak Demirpehlivan
Gelişmekte olan- gelişmiş piyasa ayrışması tartışılmaya devam ederken, TL için gelecek seyri çok rahat değil. Küresel faiz fiyatlamalarında net bir değişiklik yapılmadı. FED'in varlık alımı azaltımı sürüyor ve her ne kadar sıkı bir şekilde aksini vurgulamak istese de faiz artırım adımı bu uygulamanın ardından gündeme gelecek bir konu.

FED'in son açıklamalarındaki 'Faiz artırımını hızlıca beklemeyin' iması, faiz fiyatlamalarını değiştirmedi; ancak volatilitesini düşürdü. Bu, gelişmekte olan ülke para birimleri ve TL için bir süre rahat hareket alanı oluşmasını sağlıyor.

Ana faiz fiyatlamasına istinaden oluşan gelişmekte olan ülke sepeti kalibrasyonu sürüyor ve bunun ana etkeni faiz volatilitesi olmaya devam edecek. Uluslararası piyasa gelişmelerinin hareketin büyük bir kısmını kapsadığını gördüğümüz dolar/TL paritesi için içeride ise faiz indirimi tartışmalarının olması da yükseliş ihtimalini canlı tutuyor.

Kur için 2,0800/70 bölgesi önemli bir destek. Yılın sonuna kadar 2,20-2,30 bandında yeniden oturabilecek bir hareket olması ihtimali sürüyor.”  

Etiketler: Döviz,FED,Dolar,yatırım,Merkez Bankası

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER