Capital'e abone olun.
1,96 - 1,97 DESTEK OLUR

1,96 - 1,97 destek olur

Havayolları için önemli olan jet yakıtı gibi ürünler de petrol fiyatlarına paralel hareket etse de elbette daha farklı ve bölgesel dinamiklerden de etkilenebiliyor.

Son Güncelleme: 01.12.2013

1 SORU 1 YANIT
Temel Kotil / THY Genel Müdürü
Bizim için maliyetlerimizde önemli yer tutan petrol fiyatlarını merak ediyoruz. Petrolde beklenti nedir?


Şant Manukyan / İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü
Kısa vadede bakıldığında İran'la yapılan uranyum zenginleştirme çalışmalarında kısıtlamaya gitme anlaşması, piyasalarca yakından izlendi. Bu durum, petrol fiyatlarında gevşeme sağlayabilir.

Petrol fiyatlarında 2014 genelinde WTI fiyatlarında beklenti 100 dolar, 2017'ye doğru da 90 dolara doğru bir gerileme olacağı ifade ediliyor. Ancak 2007 yılında gördüğümüz gibi dinamiklerin hızla değişmesi, bu tip tahminlerin güvenilirliğini azaltıyor.

İran'la uranyum zenginleştirmede kısıtlamaya gidilmesi anlaşması, ABD'nin üretim kapasitesinde artış, kaya gazı beklentileri, doların değer kazanma ihtimalinin artması ve Çin ekonomisinde yavaşlamanın sürecek olması, fiyatları baskı altında tutuyor. Bu nedenle kısa vadede 91 dolara doğru bir gerileme söz konusu.

Daha uzun vadede ise FED likiditeyi kıssa bile faizleri uzun süre düşük tutacak ve enflasyon beklentilerinin yükselmesine neden olacaktır. Bu aşamada petrol fiyatlarının da diğer stratejik emtialarla beraber yükselmesini bekliyoruz. Havayolları için önemli olan jet yakıtı gibi ürünler de petrol fiyatlarına paralel hareket etse de elbette daha farklı ve bölgesel dinamiklerden de etkilenebiliyor.  

Etiketler: Petrol,Dolar,FED

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER