Capital'e abone olun.

Techpeople

Aydın Bolkar Güvenlikte İddialı Comsec İsrailli bir güvenlik şirketi. BT güvenliği konusunda İsrail pazarının yüzde 70’ini elinde tutuyor. Kamudan bankacılık ve telekoma kadar çok çeşitli sektörle...

Son Güncelleme: 01.10.2004

Aydın Bolkar Güvenlikte İddialı

Comsec İsrailli bir güvenlik şirketi. BT güvenliği konusunda İsrail pazarının yüzde 70’ini elinde tutuyor. Kamudan bankacılık ve telekoma kadar çok çeşitli sektörlerde güvenlik projeleri gerçekleştiriyor. Marka bağımsız danışmanlık hizmeti veren Comsec, Avrupa pazarında da iddialı.

Şirketin Türkiye’deki faaliyetleri ise henüz çok yeni. Geçtiğimiz yıla kadar bir entegratör firma aracılığıyla çözüm sunan şirket bu yıl başında Türkiye’de kendi teşkilatını kurma kararı aldı. Elektronik güvenlik konusunda uzman Aydın Bolkar da bu teşkilatın başına geçti. Bolkar, Türkiye’de toplam güvenlik pazarının 25-30 milyon dolar olduğunu söylüyor ve “çok büyük potansiyel var” diye konuşuyor. Türkiye’nin BT güvenliği konusunda Avrupa’nın 2-3 yıl gerisinden geldiğini söyleyen Bolkar şöyle diyor:

“Türkiye’de bugüne kadar güvenlik bir ürün ya da bir çözüm olarak sunuldu. Oysa güvenlik insan odaklıdır. Türkiye’de henüz güvenliğin ne kadar önemli olduğunun bilincine yeterince varılmadı. Depremde bankaların bazı şubeleri ciddi miktarda veri kaybettiler. Terör olaylarında bilgi güvenliğine yatırım yapanlar ertesi gün iş başı yapabildiler. Şirketler güvenlik politikaları geliştirmeliler. Teknolojiye yatırım yapmak gerekiyor ancak teknolojinin nasıl kullanacağını bilmek çok daha önemli”

Apple’a Yeni Pazarlama Müdürü

hedApple son dönemde yenilenen çehresiyle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de adından çok söz ettirdi. Apple’ın Türkiye’deki tek distribütörü olan Bilkom da kadrosundaki yeniliklerle dikkat çekiyor. Uzun yıllardır Apple Bilkom’un pazarlama müdürü olarak görev yapan Oya Orbey geçtiğimiz aylarda görevinden ayrıldı. Orbey’in yerine ise Arena Bilgisayar’dan tanıdığımız Erkan Kayat getirildi.

Bilkom’un yeni pazarlama müdürü olarak göreve başlayan Kayat, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu. Aynı üniversitede işletme yüksek lisansı da yapan Kayat, 1993 yılından bu yana BT endüstrisinde görev yapıyor. Profesyonel iş hayatına Serpa Elektronik’te satış temsilcisi olarak başlayan Kayat, 1998-2000 yılları arasında aynı şirketin genel müdürlük görevini üstlendi. 2000 yılında Arena Bilgisayar’a geçen Kayat, burada grup ürün müdürü ve kanal geliştirme müdürü görevlerinde bulundu.

Baykal’a Yeni Görev

hed
Nortel Network Netaş telekomünikasyon sektöründe 37 yıllık bir deneyime sahip. Geçtiğimiz aylarda şirket bünyesinde yeni bir atama gerçekleşti. İş geliştirme ve şebeke çözümlerinden sorumlu olan Ahmet Baykal işletmeler ve müşteri hizmetleri genel müdür yardımcılığı görevine getirildi. Nortel Networks Netaş ailesine sistem mühendisi olarak katılan Baykal, yeni görevinden önce sırasıyla üretim, malzeme yönetimi, satın alma ve servis sağlayıcı-taşıyıcı çözümleri grup direktörlüğünde bulundu. University of Aston’da elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan Baykal’ın, aynı üniversiteden yüksek lisansı da var.


Şengür Ve Güvenen’e Ömür Boyu Başarı Ödülü

Bilişim Zirvesi 04, bu yıl da bütün ihtişamıyla BT sektörünün temsilcilerini biraraya getirdi. 31 Ağustos’da gerçekleştirilen açılış töreninde “Ömür Boyu Hizmet Ödülleri” de sahiplerini buldu. Bu yıl iki özel ödülden birini TÜBİSAD’ın köklerinden birini oluşturan Servis Büro Bilgi İşlem Sanayiciler Derneği’ni 1982’de kurarak, derneğin kurucu genel sekreterliğini ve sonra da 2 yıl başkanlık görevini yürüten Vedat Şengür aldı. Diğeri ise UNESCO Genel Konferansı Yürütme Kurulunda ülkemizi temsil eden Prof. Dr. Orhan Güvenen’e verildi.

Fujıtsu Sıemens’te İki Yeni Atama

Bilişim endüstrisinin önde gelen firmalarından Fujitsu Siemens Computers’dan geçtiğimiz ay iki yeni atama haberi geldi. Şirketin pazarlama ve iletişim müdürlüğüne Tunç Erkan, kanal satış direktörlüğü ise Serdar Yavuz getirildi. Erkan, yeni göreviyle eş zamanlı olarak sunucular ürün müdürlüğünü de yürütmeye devam edecek. 1969 doğumlu Erkan, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu. Aynı üniversitede işletme yüksek lisansı da yapan Erkan, Compag ve HP’de ürün müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1968 doğumlu Serdar Yavuz ise Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Tampa College’da “international businees” konusunda master yaptı. Karma İnternational’da ürün müdürlüğü görevi ile bilişim sektörüne giren Yavuz, HP’de ürün yöneticisi ve bayi kanalı satış yöneticiliği görevlerinde bulundu.

Yalım Kır Hızlı Yükseldi

2004 yılının ilk aylarında Nokia Afrika Bölgesi’nde 49 ülkeden sorumlu satış direktörü olarak atanan Yalım Kır, şimdi de bölgenin genel müdürlüğüne getirildi. Oxford Brookes University Mühendislik Bölümü mezunu olan Kır, yurtdışı atamalarından önce Nokia Türkiye’de satış müdürü olarak görev yapıyordu. Yalım Kır’ın genel müdür olarak sorumlu olacağı pazarın toplam nüfusu 770 milyon kişi.

Hande D. Süzer
Hdemirel@capital.com.tr

 

  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER