Capital'e abone olun.
YAŞLI TESİSTEN YATIRIM MESAJI

Yaşlı tesisten yatırım mesajı

Capital, onlarca sektörde tesislerin ortalama yaşlarını ve teknolojiye ayrılan bütçeleri araştırdı.

Son Güncelleme: 01.07.2014

Günümüz koşullarında yaşlı tesislerin teknolojilerinin her yıl düzenli olarak yeni yatırımlarla güncellenmesi kaçınılmaz. Türkiye’deki yaşlı tesislerin devasa teknoloji yatırımı bütçeleri onlar için adeta gençlik aşısı etkisi yaratıyor. Telekom, bankacılık gibi öncü sektörlerde başlayan dijitalleşme, otellerden matbaalara, hastanelerden çimento üretim hatlarına doğru yayılıyor.

Teknolojiye yatırım yapmayan ve onun gücünü yanına alamayanların artık var olamayacağı bir iş dünyasındayız. Peki Türkiye’deki tesisler teknolojinin gücünden ne kadar yararlanıyor? Ortalama tesis yaşları kaç? 2013’te şirketler teknolojiye ne kadar yatırım yaptı? Capital, onlarca sektörde tesislerin ortalama yaşlarını ve teknolojiye ayrılan bütçeleri araştırdı.

2013 yılında kapasite artısı ve verimlilik artışına yönelik 198 milyon TL tutarında teknoloji yatırımı yaptık. Petkim’in yaptığı toplam yatırım tutarının yüzde 90’ından fazlası teknolojiye yönelik yatırımlar. Petrokimya sektöründe maliyetlerin düşürülmesi, verimliliğin artırılması ve dünya ölçeğinde üretim yapılarak rekabet gücünün artırılması için sürekli teknolojik yatırımların yapılması zorunlu”.. .Bu değerlendirme Petkim Petrokimya Holding’in genel müdürü Saadettin Korkut’a ait.

Bu gerçek sadece petrokimya sektörünün gerçeği de değil. Günümüzde hemen hemen her sektörde üretim tesislerini her anlamda yenilemek, rekabet güçlerini korumak için yapılan yenileme yatırımlarının bütçesi ciddi büyüklüklere ulaşmış durumda. Yenileme yatırımlarından teknolojinin aldığı pay ise sektörden sektöre değişmekle birlikte yüzde 25’lerden yüzde 90’lara kadar uzanabiliyor.

YENİLEME YATIRIMINDA TEKNOLOJİ DAMGASI
Teknolojiye en fazla yatırım yapan sektörler arasında GSM, karbon elyaf, ağaç ve orman ürünleri öne çıkıyor. Bu sektörlerdeki tesislerin ömrü en fazla 7 yıl. Öte yandan çimento, gübre, petrokimya, çelik, plastik ve kozmetik gibi sektörlerdeki tesislerin yaşı 25 ile 50 arasında değişiyor. Buna rağmen Türkiye’deki pek çok şirket teknoloji yatırımlarına karşı son derece duyarlı. 50 yaşındaki şirketler bile yenileme yatırımları sayesinde teknolojide dünyadaki rakiplerinden geri kalmıyor.  

Etiketler: yatırım,teknoloji,yenileme yatırımları,Bütçe,Rekabet

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER