Capital'e abone olun.
10,7 MİLYAR DOLARLIK EVLİLİK

10,7 milyar dolarlık evlilik

Türkiye'de 2015 yılında toplam 319 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti.

Son Güncelleme: 13.01.2016

EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, Türkiye'de 2015 yılında toplam 319 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştiğini belirterek, "Açıklanmış işlemlerin toplam değeri 10,7 milyar dolar" dedi.

Cantekinler, EY'nin bu yıl 14.'sünü hazırladığı Türkiye Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2015 Raporu'nun tanıtım toplantısında, gelişmiş ülkelerde seçim olduğunda ülke ekonomisinin durduğunu kaydederek, Türkiye'nin 2015 yılında iki seçim birden atlattığına dikkati çekti. Cantekinler, bunun ekonomiyi etkileyen önemli bir unsur olduğunu belirterek, jeopolitik risklerin de Türkiye'yi etkilediğini, "İstanbul Suriye'den uzak, korkmayın buyrun gelin" dediği yabancı yatırımcılar olduğunu söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki problemlerin yerli ve yabancı yatırımcıyı etkilediğine işaret eden Cantekinler, toplumsal bir çözüm umduklarını ve 2016 için böyle bir beklentileri bulunduğunu ifade etti. Bunların yanı sıra Fed'in "Genişlemeyi durdurup faiz artırımı yapacağı" açıklamasının da ekonomi üzerinde belirsizlik oluşturduğunu vurgulayan Cantekinler, bu durumun Türkiye dahil gelişmekte olan piyasalardan ciddi oranda para çıkışına neden olduğuna dikkati çekti. Cantekinler, bu yıl ise Çin ekonomisinin gidişatının konuşulduğunu anımsatarak, "Dün bazı uluslararası bankalar petrol fiyatlarıyla ilgili beklentilerini açıkladı. 3 yıl önce fiyatların 30 doların altına düşmesi rüya olurdu. Aslında dünya o kadar globalleşti ki her olay birbirini etkiliyor" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ İŞLEMLERDE YAKLAŞIK 7 MİLYAR DOLARLIK DÜŞÜŞ VAR

Müşfik Cantekinler, dünyada 2007'de birleşme ve satın almaların 4 trilyon doların üzerinde olduğunu, yıllar sonra ilk defa yaklaşık 6 trilyon dolara çıktığını söyledi. ABD ekonomisinde işlemlerin patlaması ve tüketici güvenin geri gelmesinin dünyayı etkilediğini belirten Cantekinler, 2015 yılında dünyanın en büyük işleminin ABD'den geldiğini açıkladı. Cantekinler, ABD merkezli Pfizer'in, yine ABD merkezli Allergan'ı neredeyse 200 milyar dolar bedelle satın almasının dünyada yılın en büyük hacimli işlemi olduğunu vurgulayarak, bu işlemin tarihteki en büyük ikinci işlem olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti.

İşlem hacmine göre 2015 yılında dünyada birleşme ve satın almaların en fazla yaşandığı sektörlerin önceki yıl olduğu gibi sırasıyla yine sağlık ve enerji olduğu bilgisini veren Cantekinler, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de 2015 yılında toplamda 319 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Açıklanmış işlemlerin toplam değeri 10,7 milyar dolar. Açıklanan işlem değerinde bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 7 milyar dolarlık düşüş var. Işlem değeri açıklanmamış¸ olanları da dahil edersek ulaştığımız rakam geçen yıl 22 milyar dolardı, bu yıl ise 15 milyar dolar seviyesinde. Tüm işlemlerde 7 milyar dolar geriledik."  

Etiketler: satın alma ve birleşme,EY Türkiye

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER