Capital'e abone olun.
DEV ŞİRKETİN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Dev şirketin gözü Türkiye'de

Dev demiryolu şirketi Kanada menşeli Bombardier, Türkiye’deki hızlı tren, metro ve tramvay ihalelerine odaklandı.

Son Güncelleme: 23.12.2015

Dünyanın en büyük demiryolu şirketlerinden Kanada menşeli Bombardier, Türkiye’deki hızlı tren, metro ve tramvay ihalelerine odaklandı. Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Laurent Troger, “Türkiye dünyanın en önemli demiryolu pazarlarından biri. Güçlü bir ortakla Türkiye’de hızlı tren üretmek istiyoruz” dedi.

45 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Troger, şirketin Avrupa’daki merkezi Berlin ofisinde AA'ya yaptığı açıklamada Bombardier’in 1986’dan bu yana Türkiye’ye 111 hafif raylı, 88 tramvay ve 248 metro aracı teslim ettiğini kaydetti. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana ve Bursa’nın toplu taşımasında Bombardier’in önemli rol oynadığına dikkati çeken Troger, “Ortadoğu ile Avrupa’yı birleştiren Türkiye, dünyanın en önemli demiryolu pazarlarından biri. Modernizasyon süreci çok hızlı yürüyor ve hükümetin 2023 yılına kadar 45 milyar dolarlık ulaştırma yatırımı taahhüdü, Türkiye’yi daha da önemli hale getiriyor” diye konuştu.

'ANAHTAR OYUNCU OLMAK İSTİYORUZ'

Laurent Troger, 2023 yılına kadar 6 bin 792 kilometrelik hızlı tren, 4 bin 707 kilometrelik de yeni konvansiyonel hat planlandığını hatırlattı. Dünyada en büyük ürün portföyüne sahip demiryolu şirketi olduklarını vurgulayan Troger, “Türkiye demiryolu sektöründe kesinlikle anahtar oyuncu olmak istiyoruz. Hızlı tren alanında mutlaka damgamızı vurmak ve yerli sanayi ile işbirliğimizi artırarak Türkiye pazarını teknoloji odaklı ve yenilikçi bir hale dönüştürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Hızlı tren ihalelerinde yüzde 51 yerli üretim şartı konulacağının açıklandığını ve buna tam olarak uyacaklarını söyleyen Troger, güçlü bir yerli ortakla hareket edeceklerini vurguladı.  

Etiketler:

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER