Capital'e abone olun.
2014'TEKİ BÜYÜME DAHA İYİ OLACAK

2014'teki büyüme daha iyi olacak

Büyükekşi, 2023 hedeflerinden sapmamak için yıllık yüzde 12'lik büyüme temposuna geri dönülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Son Güncelleme: 01.11.2013

Türkiye ekonomisinin motoru olan ihracat her geçen yıl üzerine koyarak büyümeye devam ediyor. 2013 yılında da ihracatın yeni bir rekor kırması ve 154 milyar doları geçmesi bekleniyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, önceki seneye göre yüzde 70 oranında gerileyen altın ihracatına rağmen bu yıl da büyüme performansının devam edeceğini söylüyor. 2014 yılındaki büyümenin ise Avrupa ve ABD ekonomilerindeki toparlanma ile bu yıldan daha fazla olacağına işaret eden Büyükekşi, 2023 hedeflerinden sapmamak için yıllık yüzde 12'lik büyüme temposuna geri dönülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Geçtiğimiz yıl 151,8 milyar dolarla rekor kıran ihracat bu yıl da rekor serisine devam edecek. Ancak hem Ortadoğu'da yaşanan karışıklıklar hem altın ihracatındaki düşüş büyümenin temposunu yavaşlatmış görünüyor. Sadece altın ihracatı ve ithalatındaki değişimlerin Türkiye'nin cari dengesine 11,8 milyar dolarlık negatif bir etki yapacağını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, buna rağmen ilk dokuz ayda 112 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşıldığının altını çiziyor. Avrupa Birliği ülkeleri ile olan ihracatın da yeniden yükseliş trendine girdiğini belirten Büyükekşi, Ortadoğu ve Afrika pazarının ihracatımızdan aldığı payın ise gerilediğini ifade ediyor.

Ancak Ortadoğu ve Afrika bölgesinin göz önünde olmaya devam edeceğini vurgulayan Büyükekşi, bu bölgede büyük potansiyel olduğuna inandıklarını, Amerika ve Uzakdoğu pazarlarındaki payımızı arttırmak için de fırsatları kollamaya devam ettiklerini kaydediyor. Son dönemde kurlarda yaşanan dalgalanmalara da dikkat çeken Büyükekşi, ihracatçılara kendilerini çok düşük maliyetlerle kur ve paritedeki dalgalanmalara karşı korumalarını sağlayacak “hedging” yöntemlerini daha detaylı incelemelerini tavsiye etti.

Türkiye ihracatta 2013 yılını nasıl tamamlar? İhracat performansını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
2013 yılı ihracatının 154,4 milyar dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz. Sene içerisinde bilhassa geçtiğimiz yıla göre çok ciddi oranda gerileyen altın ihracatı ile Ortadoğu’da yaşanan karışıklıklar mal ihracatımızın artış hızını yavaşlattı. 2013 yılının ilk 9 ayında ihracatımız 112 milyar dolara yükseldi. Altını dışarıda tuttuğumuzda, net mal ihracat artış performansı yüzde 5,6 oldu. Yılın ilk sekiz ayında altın ihracatında yaşanan yüzde 70’lik düşüş ve altın ithalatındaki yüzde 87’lik artış cari dengemize 11 milyar 800 milyon dolarlık negatif etki yaptı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER