Capital'e abone olun.
2015'TE PAYIMIZI İKİYE KATLARIZ

2015'te payımızı ikiye katlarız

Nuray Ergül Bulutlar, şirketin piyasa koşullarına göre yaşadığı değişime ve 2015 için iddialı hedeflerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Son Güncelleme: 01.08.2013

Fiba Grubu’na bağlı iki faktoring şirketinden biri olan Girişim Faktoring, iddialı büyüme hedeflerine sahip. Genel müdürü NURAY ERGÜL BULUTLAR, şirketi bugün bulunduğu 15’inci sırasından ilk 10’a taşımayı hedefliyor. 2010 yılına kadar sadece büyük kurumsal müşterilerle çalışan şirket, son 3 yılda KOBİ’lere yöneldi. Öyle ki bugün işlem hacminde KOBİ’lerin payı yüzde 49’a ulaştı. İki yılda şirketin cirosunu yüzde 70 büyütmeyi planlayan Bulutlar, “Bugün pazar payımız yüzde 2, 2015’te ise yüzde 4’e yükselteceğiz” diyor.

Faktoring sektöründe bugün 78 şirket rekabet ediyor. Bu şirketlerin ilk 10’u, toplam ciro ve alacaklarda yüzde 60’ın üzerinde paya sahip... Bu nedenle de sektörde ilk 10’a girmek önemli bir hedef olarak öne çıkıyor. Fiba Grubu’na bağlı Girişim Faktoring de bu hedefe sahip şirketlerden. Bugün 15’inci sırada bulunan şirketin genel müdürü Nuray Ergül Bulutlar, “Şu anda pazar payımız yüzde 2. Biz 2 yıl içinde sektörde ciro anlamında ilk 10 şirket arasına gireceğiz. Bunun içinde iki yılda toplam yüzde 60-70 büyümeyi planlıyoruz. 2015 yılında pazar payımızı yüzde 4’e yükselteceğiz” diye konuşuyor.

Bulutlar, bu yüzde 70’lik büyümeyi iç piyasa işlemleri ve KOBİ ağırlıklı olarak gerçekleştirmeyi planlıyor. 2010 yılı öncesine kadar sadece 110 büyük kurumsal müşteriyle çalışan şirket, son 3 yılda KOBİ’leri de müşteri portföyüne ekledi. Bugün işlem hacminin yüzde 49’u KOBİ tarafından geliyor. Girişim Faktoring Genel Müdürü Nuray Ergül Bulutlar, şirketin son 3 yılda piyasa koşullarına göre yaşadığı değişime ve 2015 için iddialı hedeflerine ilişkin sorularımızı şöyle yanıtladı:

Capital: Sektör son 5 yılda iki kat büyüme kaydetti. Sektör için 2013 nasıl gidiyor?
- Henüz altıncı ay sonuçları belli değil ancak ilk üç ay verilerine göre sektör yıl sonu rakamlarını koruyor. Sektörde şubat ayları genellikle durgun geçer. 2013’te hem ocak hem şubat sakin geçti. Mart ve nisan aylarında bir hareketlenme yaşadık ancak mayıs ve haziran ayları beklediğimiz performansın biraz altında kaldı. Ben sektörün 2013’ün son çeyreğinde daha hareketli olacağını düşünüyorum. Finansal Kiralama Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nun çıkmasını bekliyorduk. Sektör uygulamaları bu yasayla daha netliğe kavuştu. Yasanın önümüzü açtığına inanıyoruz.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER