Capital'e abone olun.
2030 YILINDA CO2 SALIMINI YARIYA İNDİRECEĞİZ

2030 yılında CO2 salımını yarıya indireceğiz

Turhan Turhangil ile şirketin sürdürülebilirlik stratejisini ve enerji tasarrufuyla ilgili yaptığı çalışmaları konuştuk.

Son Güncelleme: 01.10.2012

GÜNÜMÜZDE sürdürülebilirlik konusunun en önemli başlıklarından biri enerji... Dünyada enerji tüketimi gelecek 40 yıl içerisinde iki katına çıkacak. Enerji kaynakların kısıtlı olduğu düşünüldüğünde, hayatın devamlılığı için tek bir gerçek var: Enerjiyi daha verimli kullanmak. Dünyada enerji yönetiminde uzman olan Schneider Electric de sürdürülebilirliğin “enerji verimliliği” ile sağlanabileceğini düşünüyor. Bu amaçla da enerji verimliliği danışmanlığı yetki belgesiyle, dünyada toplam enerji tüketiminin yüzde 72’sini yapan pazarların tamamına verimlilik çözümleri ile hizmet veriyor. Schneider Electric Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil, “2009 yılında şirket vizyonumuzdaki dönüşümle kendimizi ‘global enerji uzmanı’ olarak konumlandırdık. Bu vizyonu da en verimli, etkin ve tasarruflu ürün ve projelerle hayata geçirmenin ancak çalışanlarımızla ve paydaşlarımızla birlikte mümkün olacağına inanıyoruz” diyor. Şirket bu amaçla Life Space ürünleriyle tüketicilerin yaşadığı ve çalıştığı alanlarda da enerji tasarruflu ürünleriyle öne çıkıyor. Ayrıca dünya için sürdürülebilir bir gelecek sağlanmaya hizmet etmek ve enerji konusundaki bilinci geliştirmek adına bir de online olarak Enerji Üniversitesi eğitim programı yürütüyor. Schneider Electric Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil ile şirketin sürdürülebilirlik stratejisini ve enerji tasarrufuyla ilgili yaptığı çalışmaları konuştuk.

Enerji verimliliği üzerine çalışmaya ne zaman başladınız? Bu yönde ne tür çalışmalara imza attınız?
-
2009  yılında şirket vizyonumuzdaki dönüşümle kendimizi “global enerji uzmanı” olarak konumlandırdık. Schneider Electric olarak sürdürülebilirliğin “enerji verimliliği” ile sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu vizyonu da en verimli, etkin ve tasarruflu ürün ve projelerle hayata geçirmenin ancak çalışanlarımızla ve paydaşlarımızla birlikte mümkün olacağına inanıyoruz. Bu nedenle özellikle çalışanlarımızın kendilerini “dünyanın enerji problemini çözmeye kendini adamış” paydaşlar olarak tanımlayıp, aktif birer marka temsilcileri olmalarını istiyoruz. Bunun yanı sıra enerji verimliliği üzerine bir danışmanlık şirketimiz var. Bu alandaki projelere danışmanlık yapıyoruz. Üniversitelerde ve pek çok kamusal alanda enerji verimliliğine yönelik konferans, toplantı ve bilinçlendirme projelerine aktif olarak katılıyoruz. Aynı zamanda kadın teknisyenler ve mühendisler de bizim hitap etmeye çalıştığımız kitle. Yıllardır meslek liselerinde okuyan kızlara burs ve teknik destek sağlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Schneider Electric’te staj yapan öğrencilerimizin mutlaka enerji verimliliği gibi konularda bir projede yer almasına çalışıyoruz.

Sürdürülebilirlik stratejinizi paylaşır mısınız? Neler hedefliyorsunuz ?
-
Hizmet verdiğimiz tüm sektörlere enerji yönetimi konusunda önderlik yapıyoruz. Çalışmalarımıza, dünya için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa ederek, çocuklarımıza kaynakları tükenmemiş canlı bir dünya bırakma hedefiyle yön veriyoruz.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER