Capital'e abone olun.
5 YILDA SU TÜKETİMİ YÜZDE 50 AZALACAK

5 yılda su tüketimi yüzde 50 azalacak

PepsiCo Avrupa Agro Kıdemli Direktörü David Wilkinson, sürdürülebilir tarıma yönelik sorularımızı yanıtladı. Bu alanda PepsiCo olarak neler yaptıklarını paylaştı.

Son Güncelleme: 01.12.2013

Pepsico için tarımda sürdürülebilirlik sadece yapılması gereken doğru şey değil, aynı zamanda iş açısından da bir ihtiyaç. Bu nedenle şirket avrupa’da çiftçilerin daha az su ve gübre tüketen, geleneksel çeşitler yerine daha verimli çeşitleri yetiştirmesine destek oluyor.

Türkiye’de de de daha az kaynakla daha verimli tarımsal üretim yapılması için çiftçilerle işbirliği yapıyor. Pepsico Avrupa Agro Kıdemli Direktörü David Wilkinson, “şu ana dek pepsıco’da yaptığımız uygulamalarla su tüketiminde yüzde 40 tasarruf sağladık. hedefimiz patateslerimizi yetiştirirken su tüketimi ve karbon ayak izimizi 5 yılda yüzde 50 azaltmak” diyor.

PepsiCo, dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden. Gıda sektöründe söz sahibi olan şirket tarımda sürdürülebilirlik konusuna da özel bir önem veriyor. Faaliyet gösterdiği ülkelerde tedarikçileri olan çiftçilerle yakın temasta çalışıyor. Onlara sunduğu yeni teknolojilerle daha verimli üretimin önünü açıyor.

Pek çok ülkede çiftçilerle uzun dönemli ilişkiler kurma geleneğine sahip olduklarını belirten PepsiCo Avrupa Agro Kıdemli Direktörü David Wilkinson, “Sürdürülebilir tarımın ajandamıza girmesi ve sürdürülebilirlikle tarla verimliliğinin yakın ilişki içinde olduğunu anlamamız 4-5 yıl öncesine dayanıyor.

Sürdürülebilirlik sadece yapılması gereken doğru şey değil, aynı zamanda iş açısından da bir ihtiyaç” diyor. PepsiCo, Avrupa’da tarım üreticilerinin daha az su ve gübre tüketen, geleneksel çeşitlerden daha fazla verim veren çeşitlerin yetiştirilmesine destek oluyor.

Örneğin, Ingiltere’nin su kıtlığı çeken bölgelerindeki tarlalarda damla sulama kullanımına öncülük ediyor. Hayvan atıklarından üretilmiş düşük karbonlu gübreleri deniyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler: PepsiCo,sürdürülebilir,Tarım,tüketim,Su tüketimi

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER