Capital'e abone olun.
BAŞARILI FONLARIN ÖNÜ AÇILACAK

Başarılı fonların önü açılacak

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, sorularımızı yanıtladı.

Son Güncelleme: 01.05.2013

Türkiye’de fon sektörünün büyüklüğü 32 milyar TL’yi aştı. Ancak sektör Türkiye ekonomisinin büyümesi paralelinde bir performans gösteremiyor. Geçtiğimiz 4-5 yıl içinde 30 milyarlık bir büyüklüğe sıkışan sektör, yeni düzenlemelerle büyümenin yolunu arıyor. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, sağlıklı bir rekabet ortamının oluşturulamamış olmasının fon pazarının en önemli eksikliği olduğunun altını çiziyor.

Bu kapsamda, yatırım fonu sektörünü yeni baştan ele aldıklarını kaydeden Ertaş, tüm düzenlemeleri sektörde sağlıklı bir rekabet ortamının oluşması ve daha tercih edilir bir fon pazarının yaratılması amacıyla yaptıklarını ifade ediyor. Fon sektöründeki büyümenin önündeki en büyük engellerden biri olan rekabet eksikliğinin temelinde dağıtım kanallarındaki mevcut durum yatıyor. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, başarılı yatırım fonlarının, dağıtım ağının yaygınlığına bağlı olmaksızın daha fazla yatırımcıya ulaşabilmesinin önünün açılması gerektiğini söylüyor. Bu amaçla bazı çalışmalar yaptıklarını anlatan Ertaş, başarılı fonların portföylerinin büyümesi ve daha fazla yatırımcı tarafından tercih edilebilmesinin önünü açacaklarını söylüyor.

Türkiye’de fon pazarının büyüklüğü ne durumda?
Türkiye'de fon sektörünün büyüklüğü 32 milyar TL'yi aşmış durumda. Bu büyüklük içerisinde en büyük payı likit fonlar almakla birlikte son bir yıl içerisinde likit fonların portföy büyüklüğünün toplam fon pazarına oranının düştüğünü görüyoruz. Fonlardan tahsil edilen yönetim ücretlerine getirilen sınırlamaların bu düşüşte etkili olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte son dönemde sayıları hızla artan serbest yatırım fonlarına yatırımcıların ilgisi de artıyor. Öte yandan, bireysel emeklilik sistemi çerçevesinde birikimlerin değerlendirildiği emeklilik yatırım fonları da hızla büyüyor. Bireysel emeklilik fonları 3,4 milyon katılımcı ile birlikte 22 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Yeni teşvik yapısı ile çok daha büyük bir yatırım havuzu olmaya aday olduğunu düşünüyoruz.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER