Capital'e abone olun.
"BENZERSİZ FIRSATLAR DÖNEMİNE GİRİYORUZ"

"Benzersiz fırsatlar dönemine giriyoruz"

IAN GOLDIN, dünyaca tanınmış bir fikir adamı. Dünyanın ve ekonominin geleceğine yönelik önemli saptamaları var. Hazırladığı “Gelecek Fırsatları, Gelecek Şokları” adlı rapor da bunları ortaya koyuyor. Önümüzdeki 35 yılda 4 milyar kişinin katılacağı orta sınıf, çok önemli fırsatlar yaratacak. Gerçi Goldin’e göre teknolojideki, ekonomideki ve politikadaki hızlı değişimler nedeniyle gelecek daha da belirsiz hale geliyor. Ama bu durum tarihin en iyi fırsatlarını da barındırıyor. Goldin, “Fakat riskler de her zamankinden daha büyük, değişim nedeniyle birçok iş iflas edecek” diye konuşuyor.

Son Güncelleme: 01.01.2015

Oxford Üniversitesi profesörlerinden Ian Goldin, bugüne kadar aralarında “Globalization for Development: Meeting New Challenges/Gelişim için Globalizasyon: Yeni Zorluklarla Tanışırken” gibi çok ses getiren kitabın da olduğu 18 esere imza attı. Dünyaca ünlü önemli fikir önderlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1996-2001 yılları arasında Güney Afrika Başkanı Nelson Mandela’nın danışmanlığını yaptı. 2000’li yılların başında Dünya Bankası Başkan Yardımcısı olarak da başarılı uygulamalara imza attı. Goldin, son olarak Oxford Martin School ve Citi Global Perspectives&Solutions işbirliğiyle hazırlanan “Future Opportunuties, Future Shocks/Gelecek Fırsatları, Gelecek Şokları” adını taşıyan bir raporla iş dünyasının gündeminde. Rapor, geleceğe yön verecek mega trendleri detaylarıyla ortaya koyuyor. Bu trendlerin global ekonomiyi nasıl değiştireceğini resmederken iş dünyasını ve hükümetleri de bu değişimin doğuracağı fırsatlar ve riskler konusunda uyarıyor. Oxford Üniversitesi profesörlerinden Ian Goldin, “Gelecek Fırsatları, Gelecek Şokları” raporunu, dünyadaki kritik değişimi ve bu değişimden gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye’nin nasıl etkileneceğini şöyle anlattı: 
* “Gelecek Fırsatları, Gelecek Şokları” adını taşıyan raporunuzda, geleceğe yön verecek global mega trendleri ortaya koyuyorsunuz. Öncelikle bu mega trendler neler? Bu trendlerin iş dünyasını ve global ekonomiyi nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? 
* Dünyamız, bu yüzyılda insanlık tarihinin yaşadığı herhangi bir değişimden çok daha büyük oranda değişecek. Bu süreçte, “Gelecek Fırsatları, Gelecek Şokları” çalışmasında ele aldığımız geleceğe yön verecek birçok mega trend var. Bu trendler demografileri, teknolojik değişimi, ekonomik büyümeyi, politikada değişen güç dengelerini, globalizasyondan kaynaklanan sistemik riskleri içeriyor. Bu trendler, temelde hem global ekonomiyi hem işin doğasını değiştiirecek. Ekonomik servetler keskin şekilde artıp azalacak. Demografi, jeopolitik ve büyümedeki görünümü değiştirecek. Teknoloji, eğitim ve gelir büyümesi inovasyona yön verecek. 
  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: trend

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER