Capital'e abone olun.
BULUT BİLİŞİMDE BÜYÜMEK ÇOK HIZLI

Bulut Bilişimde büyümek çok hızlı

Bilişim teknolojisinin ulaştığı en önemli yerlerden birisi bulut bilişim.

Son Güncelleme: 01.09.2013

Arena Bilgisayar, Türkiye teknoloji ürünleri sektörünün en yaygın dağıtım şirketi konumunda bulunuyor. Şirket 400’den fazla markanın ürünlerini 8 binin üzerinde aktif satış noktası aracılığıyla tüketicilere ulaştırıyor. Arena Bilgisayar Genel Müdürü Tarık Tüzünsü, bulut teknolojisi alanında da distribütörlük hizmeti verdiklerini belirtiyor. Tüzünsü bu alandaki hedeflerini 'aldığımız ürünün üzerine lojistik ve finansal katma değerimizi koyup iş ortaklarımız üzerinden son kullanıcıya ulaştırmak' olarak ifade ediyor. Tüzünsü pazarın da çok hızlı bir şekilde büyümesini beklediklerini söylüyor.

Bilişim teknolojisinin ulaştığı en önemli yerlerden birisi de bulut bilişim. Birçok avantajı içerisinde barındıran sistem, bu avantajları sayesinde de hızlı bir gelişim gösteriyor. Bu hızın önümüzdeki dönemde de aynı şekilde devam etmesi bekleniyor. Arena Bilgisayar Genel Müdürü Tarık Tüzünsü'ye göre bulut bilişim kurumların ihtiyaçlarından kaynaklanan, günlük hayatlarında karşılaştıkları bazı problemleri adresleyerek orta ve uzun vadede çözmelerini sağlayacak bir platform olarak kabul ediliyor. Enerji tüketiminden verilerin depolanmasına kadar uzanan bir çok faydası olduğunu söyleyen Tüzünsü, bulut bilişime eskiden sadece büyük şirketler tarafından yatırım yapılabilirken şimdi ise KOBI'lerin de bu yatırımı yapabildiğine işaret ediyor.

Bulut bilişimin kullanıcılar ve şirketler açısından faydaları neler?
Bilişim teknolojisinin bugüne kadarki ulaştığı en büyük gelişmelerden biri bulut bilişimdir. Kullanıcıya esneklik kazandırırken, ekonomi avantajları da sağlıyor. Çünkü bilgi teknolojisi ile ilgili kaynakları kullanıcıya bir servis olarak veriyor. Kullanıcı, ihtiyaç duyduğu bilişim servisi için gereken kaynaklan almak, yönetmek,

korumak, gerekirse geliştirmek ve ölçeğini büyütmek için kendi bünyesinde hiçbir yatırım yapmak zorunda kalmadan; sadece ihtiyacı olduğu kadar kaynağı (örneğin sunucu, veri depolama sistemi, uygulama geliştirme platformu, hatta uygulamanın bütününü), sadece ihtiyacı olduğu zaman alabiliyor ve gerektiğinde, başka bir bulut servis sağlayıcısına geçebildiğinden rekabetin etkisiyle ekonomik avantaj elde edebiliyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER