Capital'e abone olun.
BÜYÜK DEĞİŞİM ŞİMDİ BAŞLIYOR

Büyük değişim şimdi başlıyor

Claude Kremer, Avrupa fon yönetimi pazarının son durumu, yaşanan değişimler ve bu değişimlerin geleceğe etkileri üzerine sorularımızı yanıtladı.

Son Güncelleme: 01.05.2013

Global kriz ve Avrupa ülkelerinde art arda yaşanan ekonomik sarsıntılar yatırım yönetimi sektörünü oldukça önemli ölçüde etkiledi. Krizlerin ardından sektörde regülasyonlar hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde devreye girdi. Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Birliği (EFAMA) Başkanı Claude Kremer bu durumu, “Sektörde hiç bu kadar çok regülasyon söz konusu olmamıştı” sözleriyle ifade ediyor. Regülasyonlara uyum sağlamak için organizasyonlara büyük yatırırımlar yapmanın gerektiğini belirten Kremer, “İş modellerinin yeniden gözden geçirilmesi şart, konsolidasyonlar da kaçınılmaz şekilde gerçekleşecek görünüyor” diyor. Bugünlerde sektörde büyük bir değişim başladığına da dikkat çeken Kremer’e göre değişim döneminde hem çok sayıda fırsat hem riskler var.

5 yıldızlı yatırım fonlarını görmek için görsele tıklayın.
Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Birliği (EFAMA), Avrupalı yatırım yönetimi sektörünün temsilci birliği. Kurumun misyonu yatırımcının korunmasını en üst seviyede desteklemek ve sektörün rekabet gücünü artırmak. Sektörün sesi olarak EFAMA, varlık yönetimini topluma ve ekonomiye en iyi şekilde hizmet eden bir unsur olarak öne çıkarmaya çalışıyor. Yatırımcılar arasında güven inşa ederken, yasa yapıcıların uzun vadeli yatırımların gelişimini desteklemesini teşvik etmek için çalışmalar yürütüyor.

Avrupa fon ve varlık yönetimi sektörünü temsil eden kuruluş, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği'nin de yer aldığı 27 ulusal birliği de bir araya getiriyor. Ayrıca 59 kurumsal üyesi ve 54 bin yatırım fonu ile 14 trilyon Euro'luk bir varlığı temsil ediyor. Bu fonların 35 bini de kısa adı UCITS olan transfer edilebilir menkul kıymetlere yatırım yapan kolektif yatırım kuruluşu. 2011'den itibaren kuruma başkanlık eden isim ise Claude Kremer. Göreve geldiği andan itibaren kendine 5 öncelik belirleyen Kremer, bu kapsamda uzun dönemli tasarrufları artırmaya, yatırımcı eğitimini teşvik etmeye, faydalı regülasyon ölçemlerini ve UCITS markalarını desteklemeye ve ekonomi açısından Avrupa fon ve varlık yönetimi sektörünün önemini ön plana çıkarmaya odaklanıyor. Bu önceliklerin EFAMA'nın itici gücü haline geldiğini belirten Kremer, “Varlık yöneticileri yatırımcılara yatırımlarının sorumluluğunu almaları konusunda yardımcı olmalı. Bunu da onlara kendi seçimlerini yapmalarına izin verirken, uygun risk karması sunarak yapmalı. Sonuç olarak, yatırımcı memnuniyeti sektörün ana hedefi olmalı” diyor. EFAMA Başkanı Claude Kremer, Avrupa fon yönetimi pazarının son durumu, yaşanan değişimler ve bu değişimlerin geleceğe etkileri üzerine sorularımızı şöyle yanıtladı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER