Capital'e abone olun.
BÜYÜMENİN YENİ ŞİFRESİ EVLİLİKTE

Büyümenin yeni şifresi evlilikte

20 yılda sağlıkta Türkiye’nin en büyük zincirini kuran Muharrem Usta’yla sağlıktaki hızlı büyümesini, yeni projelerini konuştuk.

Son Güncelleme: 01.07.2013

MUHARREM USTA, 10 yılda büyük bir hastane zinciri yaratarak dikkatleri çekti. Sektörde onun kurduğu sistemler taklit edildi. Şimdi Liv adıyla lüks segmente oynuyor. Kurumsallaşmaya inanıyor. Üçüncü kez yönetimi profesyonellere bırakarak arka plana çekildi. Vaktinin büyük bölümünü üniversite ve vakıf işlerine ayırıyor. Usta, hızlı büyümesinin sırrını, yaptığı şirket evliliklerine ve ortaklıklara bağlıyor. “Yeni tahvil ihracıyla çok farklı büyüme planları, farklı senaryolar gündemde olabilir. Planımız dışında ekstra hastane satın almalarımız olabilir” diye konuşuyor. 5 yılda 10 yeni hastaneye 300 milyon dolar yatıracaklarını söylüyor.

Muharrem Usta, Medical Park Hastaneler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı. 20 yıl önce 28 yaşındayken sıfırdan kurduğu hastaneler zinciri, bugün 12 bin kişinin çalıştığı, 1 milyar TL’nin üzerinde cirosu olan Türkiye’nin en büyük sağlık grubuna dönüştü. Sektörde yatak kapasitesinde birinci, ciroda ise ikinci oldu. Bu yıl da yüzde 25’in üzerinde büyüme hedeflediklerini söyleyen Usta, yeni markaları Liv’le girdikleri 5 milyar dolarlık lüks sağlık pazarında iddialı olduklarını ifade ediyor.

Yeni hastane zinciri Liv’lerle 5 yılda sağlık sektöründeki pazar paylarını yüzde 11’den yüzde 15’e çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Usta, “Bundan sonra sağlıkta en hızlı büyümemiz lüks pazarda olacak. Gelirlerimizin yüzde 25’i buradan gelecek” diyor. Usta, kariyerinde de yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu anlatıyor. “8 ay önce işleri yeniden profesyonellere bıraktım. Artık vaktimin büyük bir kısmını üniversite, vakıf ve gayrimenkul projeleri için harcayacağım” diyor. 20 yılda sağlıkta Türkiye’nin en büyük zincirini kuran Usta’yla sağlıktaki hızlı büyümesini, yeni projelerini konuştuk:  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER