Capital'e abone olun.
CAPİTAL500 ŞİRKETİNİ NASIL YARATTI?

Capital500 şirketini nasıl yarattı?

Türkiye’nin en büyükleri arasına girecek bir şirket yaratmanın sırlarını konuştuk...

Son Güncelleme: 01.08.2012

HASAN ÖNDER, 1990 yılında 6 aylık iş deneyimiyle kendi şirketini kurdu. Yola çıktığında sermayesi 6 bin Alman Markı idi. Daha işin başındayken 1994’te büyük ekonomik krize, ardından depreme yakalandı. Ancak inancını yitirmedi, depremde zarar gören bayilerinin 400 bin TL’lik borcunu bir kalemde sildi. Bu jestin karşılığını ertesi yıl satış patlaması olarak gördü. Ardından hızlı büyüme ve Sanko Holding ortaklığı geldi. Airfel 10 yıldan kısa sürede Capital500 listesine girmeyi başardı. En son olarak da şirketi Japon Daikin satın aldı. Önder’in hedefi şimdi daha büyük... Önder, “2015’te 500 milyon Euro ciro ve yüzde 20 pazar payıyla tüm segmentlerde liderlik hedefliyoruz” diyor.
 
6 BİN MARK SERMAYEYLE KURULAN ŞİRKETİN SIRA DIŞI ÖYKÜSÜ

Hasan Önder, 1989’da İTÜ’den İngilizce bilen genç bir mühendis olarak mezun oldu. 6 ay iş bulamayınca özgüvenini yitirdi. İşsiz kalmamak için girdiği küçük şirketin cirosunu 6 ayda 4’e katladı. Isıtma-soğutma tesisat işi yapan bu şirketteki başarısı, onu girişimciliğe teşvik etti ve kendi şirketini kurdu. Ancak girişimciliğinin hemen başında 1994 krizi patlak verdi ve 6 ay iş alamadı. Sonra talep patlamasıyla 1999’a kadar kesintisiz şirketi büyüttü. Çin’den klima ithalatına başladığı sırada deprem oldu ve 1 milyon sermayeli Akfel adlı şirketinde depremzede bayilerinin 400 bin TL’lik borcunu tek kalemde sildi. Bu hareket ona ertesi yıl yine ciroda rekor büyüme olarak geri döndü. Hasan Önder, şirketi önce 2001’de Sanko Holding’e, ardından 2011’de Daikin’e sattı. Bugün 6 bin Alman Markı sermayeyle kurup 300 kat büyüterek sattığı şirketinin profesyonel yöneticisi olarak işine devam ediyor. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, 2011 yılını 348 milyon TL ciroyla kapatan şirketin, 2012 ciro hedefinin 535 milyon TL olduğunu söylüyor. Önder, “Şu an 2015 hedefimiz olan 500 milyon Euro ciro ve yüzde 20 pazar payına odaklandım" diye konuşuyor. Geçtiğimiz nisan ayında Daikin Europe’un yönetim kurulu üyeliğine de getirilen Önder’le 10 yılda Türkiye’nin en büyükleri arasına girecek bir şirket yaratmanın sırlarını konuştuk:

Capital: 10 yılda Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına girdiniz. Bunun sırrı nedir?
- 1989’ da İTÜ’den mezun oldum, İngilizcem vardı. Herkesin beni işe almak isteyeceğini düşünüyordum, özgüvenim çok yüksekti. Ancak 6 ay boyunca kimse beni işe almadı. Sonra ısıtma soğutma sektöründe çok küçük bir mühendislik şirketine girdim. Evim Küçükyalı’daydı, her gün Mahmutbey’e gidip geliyordum. Maaşım da zaten benzin parasına gidiyordu. Ama boşta kalmaktansa çalışmayı tercih ettim. Yeni mezundum ama şirketteki tek mühendis bendim. Bu durum bana özgüvenimi geri kazandırdı. Yeniden “Mühendis bey" oldum.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER