Capital'e abone olun.
DEMOGRAFİK STRATEJİYLE LİDER OLACAĞIZ

Demografik stratejiyle lider olacağız

Cemal Onaran ile BES’in yeni düzenlemelerle kazandığı ivmeyi, bu yeni dönemde büyüme taktiklerini konuştuk.

Son Güncelleme: 01.06.2013

Garanti Emeklilik Genel Müdürü CEMAL ONARAN, katkı payına yönelik yeni düzenlemeyle 2013’e giren sektörün hızlı büyüdüğünü, ilk 2 ayda 200 bin kişinin sisteme katıldığını söylüyor. Gençler ile KOBİ’lerden ciddi talep geldiğinin altını çiziyor. “Böyle giderse yıl sonunda 4 milyon katılımcı ve 28 milyar TL fon büyüklüğünü yakalarız” sözleriyle önemli bir hedef ortaya koyuyor. Onaran, “Bizim hedefimiz ise 3 yıl içinde hem fon hem de katılımcıda sektörün liderliğini yakalamak” diyor ve ekliyor: “Bunun için Türkiye’nin genel demografisine hakim bir strateji oluşturuyoruz.”

Bireysel emeklilik sisteminde (BES) yılbaşı itibariyle yapılan düzenlemeler, ilk 5 ayda meyvesini verdi. Tüm katılımcıların sistemdeki tasarruflarına yüzde 25 devlet katkısı verilmesiyle ocak-şubat ayında sektörde aylık katılımcı sayısı 100 bine çıktı. Geçen yıl katılımcı sayısı aylık 30-40 bin trendinde gidiyordu. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, sektörün 2013’ü çok iyi geçirdiğinin altını çiziyor. Tabii sektördeki bu olumlu tablo, Garanti Emeklilik’e de olumlu yansıdı. Şirket, mart ayı başından bu yana, sektörde katılımcı sayısında lider durumda. Bugün 700 bini aşan katılımcıya sahip. Fon büyüklüğünde de rakipleriyle arasındaki farkı kapatmaya çalışıyor. Onaran, “Katılımcı sayısında lider olduktan sonra fon büyüklüğünde de lider olmanın hesabını yapıyoruz. Önümüzdeki 3-3,5    yıl içinde hem katılımcı sayısı hem fon tutarında liderliği alırız” diyor.

Bu yıl sonunda sektörde 4 milyon katılımcı ve 28 milyar TL fon büyüklüğü öngören Onaran, bu yılbaşından beri özellikle gençler ve KOBİ’ler tarafında bir hareketlenme olduğuna da dikkat çekiyor: “18-25 yaş arasındaki gençlerde girişler artıyor, Şirketimizde 2012’de 18-25 yaş arası katılımcılarımızın oranı yüzde 2 seviyesindeydi. Mayıs ayı başında bu oran yüzde 10’lara çıktı. Son dönemde KOBİ, esnaf tarafında büyük potansiyel görüyoruz. Garanti Emeklilik’te yılbaşından bu yana 350’ye yakın KOBİ, işveren katkılı sisteme geçti.”  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER