Capital'e abone olun.
FATİH PROJESİ İLGİYİ ARTIRACAK

Fatih Projesi ilgiyi artıracak

"Sektörün geleceğine baktığımızda ise, önümüzdeki 3 yıl içinde şirketlerin yüzde 44’ünün bulut bilişim yatırımlarını daha da artırmayı planladıklarını görüyoruz"

Son Güncelleme: 01.09.2013

Alcatel-Lucent, dünyada 3 bin 886 bt yöneticisiyle yaptığı anketle, önde gelen şirketlerin nabzını tuttu. Şirketlerin yüzde 78 inde bulut servislerinin kullanıldığını saptayan şirket, özellikle orta ve büyük ölçekli şirketlerin, bu servise globallere göre daha az başvurduğunu da ortaya koydu. Alcatel-Lucent Türkiye&Azerbaycan, Afrika Pazarlama Direktörü Barış Özkök, Türkiye’de de tablonun aynı olduğunu, sunacakları yeni ürün ve hizmetlerle büyümenin hızlanacağını söylüyor ve ekliyor: “inovasyon ruhunu sürekli olarak şirket içinde aktif tutuyoruz. Özellikle Fatih Projesi kapsamında bulut bilişimden daha çok faydalanılacağını düşünüyoruz.” Özok’un verdiği bilgiler şöyle:

Dünyada gelişmenin yönü Alcatel-Lucent olarak yakın zamanda 7 ülkeden 3 bin 886 BT yöneticisi ile bulut bilişim alanındaki düşüncelerini almak için bir araştırma yaptırdık. Araştırma sonucunda bu şirketlerin yüzde 78’inde bulut servislerinin kullanıldığını, ancak “Mission-critical” uygulamalarda bu oranın yüzde 35’in altına düştüğünü belirledik. Bulut servislerini kullanma oranı sektörlere göre de çok farklılık gösteriyor. Buluta geçişte en hızlı sektörler teknoloji ve üretim olurken, en yavaş davranan sektörler eğitim ile devlet kurumları oldu.

Yine aynı araştırmada özellikle orta ve büyük ölçekli şirketlerin, bulut bilişimin getirdiği esneklikten faydalanmakta uluslararası şirketlere göre geride kaldığını ortaya koydu. Kaynak talebi yıl içinde 2 kat değişebilen bu şirketlerin, kapasite planlamalarını yaparken bulut bilişimin esnekliğinden mutlaka faydalanması gerekiyor. Sektörün geleceğine baktığımızda ise, önümüzdeki 3 yıl içinde şirketlerin yüzde 44’ünün bulut bilişim yatırımlarını daha da artırmayı planladıklarını görüyoruz. ABD ve Hindistan bu noktada yüksek büyüme öngörürken, Avrupa’nın daha temkinli yaklaştığını söyleyebiliriz.

BÜYÜMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER
Yaptırdığımız araştırmaya dayanarak dünyada bulut bilişimin önündeki en büyük engelin, performans olduğunu söyleyebiliriz. Araştırma sonuçlarına göre performans kriterini ise güvenlik, maliyet ve kullanım kolaylığı takip ediyor. Araştırmaya katılan bütün yöneticiler, kritik iş süreçlerini bulut mimarisine güvenli, esnek ve güvenilir bir şekilde taşıyabilecek bir iş ortağı arayışında olduklarını belirtiyor.

ALCATEL-LUCENT’IN FARKI
Bulut bilişim, Alcatel-Lucent olarak bizim küresel stratejimizin önemli parçalarından birisini oluşturuyor. Bu alana AR-GE yatırımı yapmaya

devam ediyoruz. Alcatel-Lucent, özellikle operatörlere ve işletmelere, gerek özel gerekse genel bulut kullanımı için altyapı ve platform alanında çözümler sunuyor. Alcatel-Lucent'ın bulut bilişim stratejisi, özellikle servis sağlayıcıların şebekelerinin bulut bilişim ihtiyaçlarına uygun olarak evrimleşmesi üzerine odaklanıyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER