Capital'e abone olun.
GELİŞTİRDİĞİ TEKNOLOJİLERLE TASARRUF ETTİRİYOR

Geliştirdiği teknolojilerle tasarruf ettiriyor

Taylan Dedeoğlu ile şirketin sürdürülebilirlik stratejisini ve bu alanda yapılan çalışmaları konuştuk.

Son Güncelleme: 01.10.2012

BİLGİSAYAR destekli tasarım ürünü AutoCAD’le önemli bir çıkış yapan Autodesk, 1982 yılında Amerika’da kurulmuş bir şirket. 90’lı yıllarda büyük başarılara imza atarak büyüyen Autodesk’in bugün yazılım portföyünde 100’den fazla ürün bulunuyor. Autodesk’in 2012 mali yılı verilerine göre 2,2 milyar dolarlık yıllık geliri ve dünya çapında 7 bin 500 çalışanı ile global bir şirket olduğunu söyleyen Autodesk Akdeniz Bölgesi Müdürü Taylan Dedeoğlu, şirketin Türkiye ofisinin 2007 yılında kurulduğunu ve beş yılda 3 kat büyüme gerçekleştirdiğini belirtiyor. 6  yıldır sürdürülebilirlik konusuna odaklanan şirket için sürdürülebilirlik, faaliyet gösterdiği müşterilerine de kazandırmak istediği temel bir kavram. Sürdürülebilir tasarımı mühendisler, mimarlar ve tasarımcılar için kolay ve sezgisel hale getirmeye yardımcı olacak ürünler, araçlar ve kaynaklar sunmaya devam etmek istediklerini söyleyen Dedeoğlu ile şirketin sürdürülebilirlik stratejisini ve bu alanda yapılan çalışmaları konuştuk.

Sürdürülebilirliği sektörünüz ve ekonomi için önemli kılan etkenler neler?
-
Bugün işletmeler inovasyon için yeni yöntemlere ihtiyaç duyuyor. Günümüzde tasarım konusunda sürdürülebilirlik çok önemli bir kavram. İnsanlığın gelişimi ve gezegenimizin yarınları için tasarım ürünler, binalar ve şehirlerde sürdürülebilirlik gerekiyor. Mimarlar, mühendisler ve tasarımcılarla karmaşık tasarım sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Daha iyi bir dünya yaratmak için daha iyi tasarımlar yapmaları konusunda hayallerini gerçeğe dönüştürmelerini çok önemsiyoruz. Bu yüzden bazı temel teknolojiler sunuyoruz. Bulut tabanlı hizmetler ve müşterilerimize malzeme optimizasyonu sağlamak için teknolojiler geliştiriyoruz. Böylelikle enerji, toprak ve su kullanımını azaltmalarına yardımcı oluyoruz.

Sürdürülebilirlik stratejisi Autodesk’te ne zaman başlatıldı? Ana stratejinizin özünde ne var?
-
Autodesk olarak 6 yıldır sürdürülebilirlik konusuna odaklanmış durumdayız. 2011 yılında da bunu bir adım öteye taşıyarak Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladık. Sürdürülebilirlik, Autodesk’in faaliyet gösterdiği ve müşterilerine de kazandırmak istediği temel alandır. Ana stratejimiz, mimarların, tasarımcıların ve mühendislerin hayal etmeleri, tasarlamaları ve daha iyi bir dünya yaratmalarına yardımcı olmak. Bunun için gücümüzden ve elimizde var olan kaynaklardan, yani teknoloji ve uzmanlığımızdan müşterilerimizin ve paydaşlarımızın faydalanmasını sağlıyoruz.

Sürdürülebilirlik stratejinizi paylaşır mısınız? Neler hedefliyorsunuz?
-
Sürdürülebilirlik çabalarımızı katkı sağlayabileceğimiz ve geleceğimize en fazla etkiyi yaratabilecek alanlarda yoğunlaştırıyoruz. Hedeflerimizi en iyi sürdürülebilir çözümleri sağlamak, insanları daha iyi bir dünya yaratmaları için eğitmek ve onlara ilham vermek, liderler ve yenilikçi kişilerle irtibat kurarak ortaklık yapmak ve kendi operasyonlarımızda örnek oluşturacak davranışlar sergilemek olarak sayabiliriz.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER