Capital'e abone olun.
HEDEF 2020'DE 2 BİN MEGAVAT

Hedef 2020'de 2 bin megavat

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, bugüne kadar enerjide neler yaptıklarını ve bundan sonra neler hedeflediklerini anlattı.

Son Güncelleme: 01.01.2012

Borusan EnBW Enerji, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Borusan Holding ve Almanya'nın üçüncü büyük enerji şirketi EnBW Energie Baden Württemberg AG tarafından oluşturulan bir ortak girişim şirketi. Borusan EnBW Enerji'nin, tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olan portföyünün yüzde 57'si hidroelektrik projelerden, yüzde 43'ü ise rüzgâr enerjisi projelerinden oluşuyor. 2012 yılında devreye alınacak projelerle birlikte toplam kurulu güçlerinin 110 megavata ulaşacağını belirten Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, toplam yatırım maliyetlerinin ise yaklaşık 200 milyon dolara ulaşacağını söylüyor. Şirket önümüzdeki dönemde yatırımlarda hız kesmek niyetinde değil. Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, bugüne kadar enerjide neler yaptıklarını ve bundan sonra neler hedeflediklerini şöyle anlattı:

Borusan EnBW Enerji olarak şu ana kadar enerjiye ne kadarlık bir yatırım yaptınız? Hali hazırda proje ya da inşaat aşamasındaki çalışmalarınızdan ve bu çalışmaların toplam kapasitesinden ve yatırım hacminden bahseder misiniz?
- 45 megavatlık ilk fazını Eylül 2009'da devreye aldığımız Bandırma Rüzgâr Enerji Santrali'miz 2010 yılında işletmede olan tek santralimizdi. 2010 ve 2011'de yaptığımız kapasite artırımları ile toplam kurulu güç 60 megavata ulaştı. Erzurum ispir'de bulunan 22,4 megavat kapasitesindeki Yedigöl Hidroelektrik Santralimizi ise Ekim 2011 itibariyle devreye aldık. Erzurum'daki yatırımımızın ikinci fazını oluşturan Aksu Hidroelektrik Santralimizi 2012 yılında devreye almayı planlıyoruz. Böylelikle toplam kurulu gücümüz 110 megavata, toplam yatırım maliyetimiz ise yaklaşık 200 milyon dolara ulaşmış olacak. Bunun dışında Antalya, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da toplam 300 megavat gücünde 3 adet hidroelektrik santralimiz proje aşamasında. 2012 yılının ikinci yarısında bir tanesi yatırım aşamasına gelecek. Yine Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve Mersin'de toplam 200 megavat gücünde 3 adet rüzgâr santralimiz de proje aşamasında. Ağustos 2011'de satın alarak portföyümüze kattığımız 50 megavat gücündeki Tekirdağ Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali için 2012 yılı başında yatırım sürecine geçmeyi planlıyoruz. Diğer ikisi de sırayla 2012 sonu ve 2013 başında yatırım aşamasına gelecek. Önümüzdeki 2 yıl boyunca yaklaşık 400 milyon dolarlık yatırım yapmayı öngörüyoruz.

Yurtiçinde ve yurtdışında nasıl bir büyüme izleyeceksiniz?

- Borusan EnBW Enerji, yapılan ortaklık anlaşması uyarınca sadece Türkiye enerji piyasasında aktif olma öngörüsüyle kuruldu. Bu nedenle orta vadede yurtdışında herhangi bir yatırım öngörmüyoruz. Yurtiçinde büyümeye yönelik faaliyetlerimiz ise aralıksız devam ediyor. Erzurum İspir'de bulunan yatırımımızın 2012 yılında tamamlanması ile hidroelektrik kurulu gücümüzü 50 megavata, toplam kurulu gücümüzü ise 110 megavata yükseltmiş olacağız. Yatırımlarımıza 2012 yılında Balabanlı projesi ile devam edeceğiz. Buna ek olarak, 2011 yılında tamamlanan 1 Kasım 2007 rüzgâr enerji santrali ihaleleri sonucunda bağlantı kapasitesi kazandığımız rüzgâr projeleri bulunuyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER