Capital'e abone olun.
HEDEF YÜZDE 100 YEREL TOHUM

Hedef yüzde 100 yerel tohum

PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı Eugene Willemsen ile şirketin sürdürülebilirliğe yaklaşımını, tarımda bu noktada hangi projeleri hayata geçirdiklerini ve ne tür sonuçlar elde ettiklerini konuştuk.

Son Güncelleme: 01.12.2013

Dünyanın en büyük gıda ve içecek şirketlerinden bırı olan Pepsico, faaliyet gösterdiği ülkelerde sürdürülebilir tarım için öncü çalışmalar yürütüyor. Türkiye’de de bu anlamda oldukça aktif olan şirket, patates üretiminde dolaylı olarak istihdam ettiği 40 bin çiftçiye daha verimli tarımın yollarını gösteriyor.

Hayata geçirdiği Naturalis projesiyle, çiftçilerin yüzde 40 daha az kimyasal içeren gübre kullanmasını ve verimlerini artırmalarını sağlıyor. Pepsico güneydoğu avrupa bölgesi başkanı eugene wıllemsen, “bu projeyle, maliyetleri azaltıyoruz, çevresel ayak izi konusunda önemli katkılarımız oluyor” diyor.

Pepsico, yıllık 65 milyar doları aşan cirosu ile, global yiyecek ve içecek sektörünün liderlerinden... PepsiCo da sürdürülebilirlik konusuna gündeminde öncelikli olarak yer veriyor. Faaliyet gösterdiği ülkelerde sürdürülebilir tarım için öncü çalışmalar yürütüyor.

PepsiCo, Türkiye’de de bu anlamda oldukça aktif. GAP bölgesinde devletle işbirliği yapıyor. Patates üretiminde dolaylı olarak istihdam ettiği 40 bin çiftçiye daha verimli tarımın yollarını gösteriyor.

Yine Türkiye için hayata geçirdiği Naturalis projesiyle, çiftçilerin yüzde 40 daha az kimyasal içeren gübre kullanmasını ve verimlerini arttırmalarını sağlıyor. PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı Eugene Willemsen, “Bu projeyle maliyetleri azaltıyoruz, karbon ayak izi konusuna önemli katkılarımız oluyor.

Naturalis sayesinde projenin uygulandığı topraklarda yüzde 40 daha az kimyasal barındıran gübre kullanılmış oldu. 2013 yılında patates üretiminde yüzde 52 oranında yerel tohum kullanıldı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler: PepsiCo,Sürdürülebilir tarım,Avrupa,Patates üretimi,Hedef

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER