Capital'e abone olun.
"HEDEFİMİZ BEŞ YILDA 2 KAT BÜYÜME"

"Hedefimiz beş yılda 2 kat büyüme"

HAMİT AYDOĞAN gelecek 5 yılda her yıl yüzde 15-20 düzeyinde büyüme ile mevcut hacmi 2 katına çıkarmak hedefindeyiz.

Son Güncelleme: 01.08.2010

Hamit Aydoğan, finans sektörünün tecrübeli profesyonellerinden. Son olarak Yapı Kredi Bankası’nda kurumsal kredilerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu. Emekli oldu. Hemen ardından 2009’un ağustos ayında, Alternatif Bank’ta yönetim kurulu üyesi olarak göreve başladı. Bütçe hedeflerinden bağımsız, 30 yıllık bankacılık tecrübesini paylaşacağı yeni bir kariyer planlarken genel müdürlük teklifi aldı. Geçtiğimiz şubat ayında Alternatif Bank’ın genel müdürü oldu.  Anadolu Grubu’nun sahibi olduğu Alternatif Bank, ağırlıklı ticari ve kurumsal bankacılık yapan, küçük ölçekli bir banka... Hamit Aydoğan, kısa vadede bu tabloda bir değişiklik olmayacağını söylüyor. Hedefin bankayı hak ettiği konuma getirip biraz daha büyütmek olduğuna dikkat çekiyor. Aydoğan’a göre Alternatif Bank’ı farklılaştıran en önemli unsur butik hizmet vermesi. “Bizim şubelerimize gelen her müşteri kendini, özel bankacılık müşterisi gibi hisseder” diyor ve ekliyor: “Ayrıca Anadolu Grubu gibi güçlü bir grubun iştiraki olarak büyük bankaların yaptığı nakit yönetimi gibi işleri biz de rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu özelliğimizle de küçük bankalar arasında öne çıkıyoruz.” Alternatif Bank’ın hedefinde, her yıl yüzde 15-20 oranında büyüme ile gelecek 5 yılda mevcut hacmin 2 katına ulaşmak var. Hamit Aydoğan, bu hedefe ulaşmada artan KOBİ müşteri sayısının ve kısa süre önce girdikleri bireysel bankacılığın etkili olacağını söylüyor ve ekliyor:
“Şubelerimiz yaygınlaşıyor. 2010 sonunda 57, gelecek 5 yıl sonunda da 150 şubeye ulaşacağız. Şu anda kredili 6 bin 500 düzeyinde KOBİ müşterimiz var. Bu yıl bu rakama 2 bin yeni müşteri daha ilave etmek hedefindeyiz. Butik hizmetlerimizi de çeşitlendireceğiz.” Alternatif Bank Genel Müdürü Hamit Aydoğan ile bankanın yeni döneme yönelik planlarını, rekabeti ve sektörün geleceğini konuştuk:

Capital: 
Alternatif Bank açısından 2010’un ilk yarısı nasıl geçti? Bilanço rakamlarınız geçtiğimiz yıl sonuna göre nasıl değişti?
Yılın ilk 6 ayı sonunda aktif büyüklüğümüz 3,9 milyar TL’ye ulaştı. 2009 sonuna göre yüzde 7’ye yakın bir artış söz konusu. Mevduat büyüklüğümüz bu dönemde 2,5 milyar TL düzeyine erişti. Yılın ilk 6 ayında sektör, vadesiz mevduat tarafında yüzde 1,1 düzeyinde büyürken biz yüzde 90’a varan bir artış sağladık. Geçmiş dönemde bu oran, yıllık ortalama yüzde 10-12 civarındaydı. İlk 6 ayda yakaladığımız yüzde 90 büyüme oranı, baz rakamının düşük olmasının yanı sıra bu konuya ağırlık vermemizden kaynaklandı. Örneğin geçtiğimiz 1 yılda nakit yönetimine daha fazla önem verdik ve butik hizmetlerimizi geliştirdik. Yabancı para mevduatta da sektörün üzerinde bir büyüme performansı yakaladık. Burada sektör ilk 6 ayda yüzde 10 küçülürken biz yüzde 18’e varan bir büyüme sağladık.

Capital: 
Krediler tarafında tablo nasıl?
-  Krediler toplamında 2010’un ilk 6 ayında geçtiğimiz yıl sonuna göre yüzde 13,5 artış sağladık ve kredi hacmimiz 4,8 milyar TL düzeyine ulaştı. Burada sektörle paralel bir büyüme elde ettik. Yalnız bu noktada, sektörle Alternatif Bank’ı karşılaştırırken bazı farklılıkları dikkate almak gerekiyor. Biliyorsunuz sektördeki büyük bankaların yurtdışında şubeleri ya da muhabir bankaları var. Geçtiğimiz dönemde kredilerinin bir bölümünü bunlar aracılığıyla yurtdışından kullandırıyorlardı. Geçen yıl çıkan kanunla bu krediler de yurtiçine döndü. Dolayısıyla geçen yıldan bu güne yaklaşık 8-9 milyar dolarlık bir kredi hacminin yurtiçine döndüğünü görüyoruz. Sektörde nakit krediler ilk 6 ayda her ne kadar yüzde 13 gibi bir artış göstermişse de bunun bir bölümü yurtdışından yurtiçine kayan kredileri içeriyor. Sonuç olarak bunları çıkardığımızda sektörün ilk 6 aydaki kredi hacim artışının yüzde 11 düzeyinde olduğunu tahmin ediyorum. Diğer yandan nakit kredilerimizdeki artışı da çok önemsiyoruz. Sektörde nakit krediler hacmi, ilk 6 ayda yüzde 9,5 düzeyinde artarken bizde bu artış yüzde 17,3 düzeyinde gerçekleşti. Dış ticaret tarafında da oldukça başarılı bir performansımız var. Geçen yıl Türkiye’nin dış ticaret hacmi yüzde 27 küçülürken, bizim küçülmemiz yüzde 9’larda kaldı. Yılın ilk 6 ayında ise yüzde 20’lik bir artış var.

Capital: 
Yıl sonu hedefleriniz ne yönde? Bu performansı yılın ikinci yarısında da gösterebileceğinizi düşünüyor musunuz?
Bu yıl kredilerde yüzde 26, mevduatta da yüzde 28 düzeyinde büyüme hedefliyoruz. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak, mayıs ayında 192 milyar dolarlık 1 yıl vadeli bir sendikasyon aldık. Bu da bizim için önemli bir kaynak.  Biliyorsunuz sendikasyon kredilerinin yenilenmesinde geçtiğimiz yıl sıkıntı olmuştu. Bu yıl sektör geçen yıldan çok daha iyi durumda. Her ne kadar muhabir bankalar, zaman zaman Avrupa’daki krize paralel çekimser davransa da 2009 ile karşılaştığımızda bu yıl kesinlikle daha olumlu bir trenddeyiz. Şu anda toplam kredilerimiz 2,9 milyar TL. Bu rakamı yıl sonuna kadar yüzde 10-12 daha büyüteceğiz. Müşterilerimizi ağırlıklı ticari işletmeler ve KOBİ’ler oluşturuyor. Stratejik olarak da bu kesimde büyümek hedefindeyiz. Dolayısıyla bu yıl yine ağırlıklı bu kesime kredi kullandıracağız.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER