Capital'e abone olun.
İŞİMİZE BAKMAK İSTİYORUZ

İşimize bakmak istiyoruz

Muharrem Yılmaz ile Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini, küresel ekonomiye dair öngörülerini ve TÜSİAD’daki yeni dönem ajandasını konuştuk.

Son Güncelleme: 01.11.2013

TÜSİAD’ın kaptan köşkü 10 aydır Muharrem Yılmaz'a emanet. Yeni dönem ajandasında mikro reformlar, piyasa ekonomisini geliştirmek, AB’ye entegrasyon, demokratik standartların yükseltilmesi gibi konular olan Başkan, önümüzdeki en büyük riskin küresel likidite bolluğu penceresinin kapanması olduğu görüşünde. “Bu nedenle gün reform yapma günüdür” diyor. Türkiye’nin kendi meselelerine kafa yormasını engelleyen iç kutuplaşmalardan şikayet ediyor ve “Ne zaman gerginleşiyoruz işe bakamıyoruz. Biz işadamı olarak işimize bakabileceğimiz bir ortam istiyoruz” diye konuşuyor. TUSİAD, Türk İş Dünyasının en köklü ve güçlü kuruluşlarından...
 
Son 10 aydır bu önemli kurumun başında Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz oturuyor. İş dünyasının merkezinde, gelişmeleri yakından takip eden ve yaşayan biri olarak Yılmaz, yeni dönemde Türkiye’nin önündeki en büyük tehlikenin küresel likidite bolluğu penceresinin kapandığını görememek olduğunu düşünüyor. “Gün reform yapma günüdür” diyen Yılmaz’a göre mikro reformlar, AB’ye entegrasyon, piyasa ekonomisini geliştirmek, demokratik standartları oluşturmak da kritik önem taşıyor.

Başkan, Türkiye’de iç kutuplaşmalardan da oldukça şikayetçi. Ayrışmaların onu en fazla yoran konuların başında geldiğini söylüyor ve “Bunlar, Türkiye’nin işine bakabilmesini geciktiriyor. Türkiye’nin bu kısır çekişmeleri aşarak toplumsal uzlaşma içinde meselelerini çözmeye uğraşması lazım. Dünya değişiyor... İçeride çok küçük işlerle uğraşmayalım. Dünyanın bu değişimine Türkiye’nin ayak uydurması için el ele çalışalım” diye konuşuyor. TÜSİAD’ın Başkanı Muharrem Yılmaz ile Türkiye ekonomisine ilişkin görüşlerini, küresel ekonomiye dair öngörülerini ve TÜSİAD’daki yeni dönem ajandasını konuştuk:

Capital: İş dünyasının güçlü kurumlarından birinde 10 aydır farklı bir yönetim var. TÜSİAD’ın yeni dönem ajandasında neler var?
- Piyasa ekonomisinin kurum ve kurallarının Türkiye’de geliştirilmesi, Batı standartlarına kavuşturulması, diğer yandan da hem bunun altyapısı hem de sürdürülebilirliğinin güvencesi olan demokratik standartların ülkemizde yükseltilmesi bizim için önemli. Bunların hepsi, bizi işimizden, gücümüzden, ailemizden fedakarlık yaparak heyecanla burada çalışmaya yöneltiyor. TÜSİAD’ın misyonu bu zaten... Cumhuriyet’in temel vizyonlarından biri olan Batı değerleri ve o değerler sistemi üzerine kurulmuş piyasa ekonomisinin geliştirilmesi hedefine yönelik çabalıyoruz.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER