Capital'e abone olun.
"İZMİRLİLER YÜKSEK RİSK KURBANI OLDU"

"İzmirliler yüksek risk kurbanı oldu"

İzmir’in önde gelen işadamlarından. Bir dönem kendisi Gelir Vergisi, şirketleri de Kurumlar Vergisi’nde ilk sıralarda yer alırdı

Son Güncelleme: 01.07.2009

Erdoğan Özgörkey, Türkiye’nin bir dönemine adını yazdıran sanayicilerinin başında geliyor. İzmirli Özgörkey ailesinin ikinci kuşağını temsil eden Erdoğan Özgörkey, ağabeyi Nevzat Özgörkey’le birlikte Coca-Cola’nın Ege ve Akdeniz bölgelerinde şişeleme ve dağıtımını alarak grubun asıl büyüme hamlesini gerçekleştirmişti. 1966 ile 1993 yılları arasındaki 27 yılda Coca-Cola’ya yurtiçi ve yurtdışında 8 üretim tesisi kattılar. Ege’de en yüksek vergi veren ilk 32 şirket içinde 4 şirketleri vardı. Yıl 1997’ye geldiğinde en çok gelir vergisi ödeyenler arasında Erdoğan Özgörkey 1’inci, Nevzat Özgörkey 2’nciydi. Grup artık zirvedeydi. Erdoğan Özgörkey’in ifadesiyle “Ne olduysa bundan sonra oldu ve meyve veren ağaç içeriden taşlanmaya başladı.”
Yeni nesil, yeni arayışlar peşine düşmüştü. O esnada Coca-Cola da tüm dünyada bir sistem değişikliğine gidiyordu. Her ülkede Coca-Cola’yı tek grup altında topluyordu. Ortaklık yapısının değişimiyle birlikte Erdoğan Özgörkey ile Nevzat Özgörkey aileleri de bölündü. Erdoğan Özgörkey o anı şöyle ifade ediyor: “Elimle kurduğum veya satın aldığım, isimlendirdiğim 11 şirket ve 8 tesisten kurulu Ege’nin sayılı başarılı gruplarından biri gitmiş ortada benim yönümden sadece bir sıfır kalmıştı.”
Ve ardından 1998’de Erdoğan Özgörkey iki oğlu Murat ve Selim Özgörkey’le birlikte Erdoğan Özgörkey Grubu’nu yeniden inşa etmeye başladı. Torbalı’da aldığı 1 milyon metrekarelik arazi üzerine inşa ettiği dondurulmuş gıda üretim tesislerini 2001 yılında açtı. Bu arada otomotiv, turizm gibi çeşitli sektörlere de girdi. Grup 2008 sonunda lokomotifi olan dondurulmuş gıdada 100 milyon dolar, toplamda ise 150 milyon dolar ciroya ulaştı.
Capital, zirveyi yaşayıp sıfır noktasını gören ve bugün tekrar zirveye çıkışı başlatan Erdoğan Özgörkey Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey’le İzmir ekonomisinden, İzmirli aile şirketlerindeki ayrılıklara, grubun yeni büyüme hamlesine kadar geniş bir yelpazede konuştu.
Capital:  Türk iş dünyasının en deneyimli isimlerinden birisiniz. Yıllardır işin içindesiniz. Türk iş dünyasındaki değişimi nasıl buluyorsunuz?
-  Türkiye’ye kıyasla İzmir’in ve bölgenin gerilediği ifade ediliyor. Ben gerek Türkiye’nin gerek bölgenin özellikle son 25 yılda büyük gelişmeler kaydettiğine inanıyorum. 25 yıl öncesini düşündüğünüzde, Türkiye’de yokluktan başka bir şey yoktu. Sanayi belki doğmuştu ama büyüyememe, gelişememe sıkıntısı çekiyordu.
Türkiye, 1980’den sonra gerçekleştirdiği atılımla, bugünkü noktalara geldi. 25 yıl önce bize Türkiye’nin otomotiv sektöründe bu kadar ihracat yapacağını, tekstilde bu kadar ileri gideceğini söyleseler kimse inanmazdı. Bence özel teşebbüs büyük başarılar elde etti.
Capital: İzmir hem Osmanlı’nın hem Cumhuriyet’in uzun bir döneminde Türkiye ekonomisinde çok önemliydi. Ticaret denince akla önce İstanbul, ardından İzmir geliyordu. Ne değişti? İzmir ekonomisi özellikle son yıllarda neden geriledi?
-  Bence İzmir yine çok önemli. İzmir ekonomisinde bir gerileme söz konusu değil. Böyle düşünülmesine neden olarak diğer illerin de sanayi ve ticarette önemli aşamalar kaydetmesini görüyorum.
Bundan 40-50 yıl önce iş yaparken İzmir merkezdi ama Ege Bölgesi’nin merkeziydi. Ben o zamanlar mobilya işi yapıyordum. Nazilli, Aydın, Denizli, Afyon ve Salihli’den insanlar mobilya almaya İzmir’e geliyordu. Herkes bugün ihtiyaçlarını yaşadıkları şehirde karşılayabiliyor. Bu durumu İzmir’in gerilemesi değil, diğer illerin gelişmesi şeklinde yorumluyorum.
Capital:  “İzmir gerilemedi” diyorsunuz?
-  İstanbul o zaman da İstanbul’du ve Türkiye’nin ithalat limanıydı. İzmir ise ihracat limanıydı ve bu bölgenin tarım ürünlerini ihraç ediyordu. Ama bugün Ege’de ve İzmir’de sanayi de var.    
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER