Capital'e abone olun.
KADINA MENTORLUK, ERKEĞE İTİBAR GETİRİR

Kadına mentorluk, erkeğe itibar getirir

“Artık kadın lider sayısı artmıyor” diyen Sandberg, ABD şirketlerine bakıldığında son 10 yılda bu rakamda kayda değer bir gelişme olmadığını söylüyor. Sheryl Sandberg’le gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları ise şöyle

Son Güncelleme: 01.02.2014

Facebook COO’su SHERYL SANDBERG, geçtiğimiz yıl yayınladığı “Sınırlarını Zorla: Kadınlar, İs ve Liderlik İsteği” (Lean In-Women, Work And The Will To Lead) adlı kitabıyla çok tartışıldı. Özel bir toplantı için İstanbul’a gelen Sandberg, dünyada artık kadın lider sayısının artmadığına dikkat çekiyor.

Sandberg, “Bu sayı 1970’lerden yakın zamana kadar arttı. Ancak ABD şirketlerine bakarsak son 10 yılda kayda değer bir gelişme yok” diyor. Ona göre bu sayı çoğalmalı, çünkü sayının artmamasının bize maliyeti çok yüksek.

Dünyanın En Güçlü 50 Kadınından biri olarak gösterilen Facebook COO’su Sheryl Sandberg, geçtiğimiz yıl yayınlanan “Sınırlarını Zorla: Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği” (Lean In-Women, Work And The Will To Lead) adlı kitabıyla dünyada çok konuşuldu.

CEO Club toplantıları kapsamında düzenlenen özel bir buluşmanın konuğu olarak İstanbul’a gelen Sandberg’le hem kitabının yarattığı tartışmaları hem de liderlik sırlarını konuşmak için bir araya geldik. Sandberg, kadın liderlerin erkeklere göre daha açık ve iyi iletişimci olduğunu düşünüyor; kendi başarısını da bu açıklığa bağlıyor.

“Lider olmanın riski insanların size duymak isteyeceğiniz şeyleri söylemesidir. Ben de zayıflıklarımdan açıkça bahsederek insanların bana gerçeği anlatmasını sağlıyorum” diye konuşuyor.

Kadın CEO oranının azlığından yakınan Sandberg, dünyanın her yerinde bu oranın yüzde 4-5 seviyesinde veya daha az olduğuna dikkat çekiyor. “Artık kadın lider sayısı artmıyor” diyen Sandberg, ABD şirketlerine bakıldığında son 10 yılda bu rakamda kayda değer bir gelişme olmadığını söylüyor. Sheryl Sandberg’le gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları ise şöyle:  

Etiketler: kadın,liderlik,facebook,geliştirme

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER