Capital'e abone olun.
KIRSAL KALKINMAYA VE ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ODAKLANDIK

Kırsal kalkınmaya ve enerji verimliliğine odaklandık

Meriç Uluşahin, bankanın sürdürülebilir stratejisi ve buna yönelik faaliyetlerine yönelik diğer sorularımızı yanıtladı

Son Güncelleme: 01.10.2012

BANKACILIK sektörü, tasarrufun özendirilmesi ve kullandırılan kaynaklarla büyümenin, üretimin desteklenmesi açısından ekonomide anahtar bir role sahip. iktisadi hayatın birçok oyuncusunu içine alan bu yapı, doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanmasında takınacağı tavır ile belirleyici bir pozisyonda yer alıyor. Hem enerji yatırımlarının desteklenmesi hem yenilenebilir enerjiye dönüşüm projelerinin finansmanı ile sağlanan tasarruf, üretim ve çalışanlardan müşterilere toplum nezdinde oluşturulacak farkındalık, bankacılık sektörünün sürdürülebilirlik kapsamında üstleneceği görevlerden akla ilk gelenler olup, bunlar bile başlı başına toplumsal bir başarıya işaret ediyor. Diğer taraftan, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, ekonominin tüm oyuncuları gibi bankacılık sektörünü de birebir iş süreçleri anlamında etkiliyor. Bu doğrultuda, Şekerbank’ın enerji verimliliği yatırımlarını uygun koşullarda desteklediğini ve sürdürülebilir kalkınma vizyonuna hizmet eden ürünler geliştirdiğini söyleyen Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, bankanın sürdürülebilir stratejisi ve buna yönelik faaliyetlerine yönelik diğer sorularımızı ise şöyle yanıtladı:

Sürdürülebilirlik stratejisi Şekerbank’ta ne zaman başlatıldı?

-Sürdürülebilirlik stratejimizin temelleri bankamızın kuruluşuna dayanıyor. Anadolu’da binlerce girişimcinin küçük birikimleriyle üretimi desteklemek, tarımın finansmanını sağlamak ve toplumsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kurulan Şekerbank, 60 yıla yaklaşan yolculuğunda faaliyetlerini sürdürülebilir kalkınma vizyonu çerçevesinde yürütmüştür. ‘Anadolu Bankacılığı’ olarak tanımladığımız bu misyon doğrultusunda, bankacılık hizmetleriyle tanışmamış kesimleri de bankacılıkla tanıştırıp sadece büyük şehirleri ve büyük firmaları değil, Anadolu’daki bölge ve şehirlerden gelen projeleri de önceliklerimizarasına alarak, sürdürülebilirlik alanında özellikle kırsal kalkınmayı ve enerji verimliliğini desteklemeye odaklanıyoruz.

Sürdürülebilirlik stratejinizi paylaşır mısınız?
-
Şekerbank, kuruluş yapısından gelen “Anadolu Bankacılığı” misyonu ile faaliyetlerini toplumsal kalkınma vizyonu doğrultusunda sürdürüyor. Yüzde 65’i Anadolu’da bulunan 272 şubesi ile çiftçi, esnaf, KOBI ve işletmeleri en iyi anlayan ve onlara özel çözümler sunan Şekerbank, hem yaygın şube ağı hem de yerel davranabilme yetkinliğine sahip insan kaynağı ile hizmetlerini toplumun tüm kesimleri ile buluşturuyor. Bankanın 70 il ve 90 merkez dışı ilçeye yayılmış şubelerinin 33’ü 50 yaş üzerinde, 63’ü ise 40 yaş üzerinde, yani yarım asırdır aynı yerde, yörede hizmet veriyor. Bankamız ulusal politikalara da dayanak öncelikler doğrultusunda ve sürdürülebilirlik çerçevesinde oluşturduğu stratejinin bir uzantısı olarak enerji verimliliğinin finansmanında bir ilk olan EKOkredi ürününü geliştirdi. EKOkredi ile enerji verimliliği alanında bugüne dek 350 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağlayarak 30 bine yakın müşterimizi enerji tasarrufu ile tanıştırdık.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER