Capital'e abone olun.
KISA VADEDE ENDİŞELİYİM

Kısa vadede endişeliyim

“Siyasetçiler gündemi uzun zaman halkın isteklerinine uygun olmayan konularla domine edemez. Türkiye beni kısa vadede endişelendiriyor ve seçimler gerçekten önemli” diyerek kısa vadedeki risklere dikkat çeken Jim O’Neill’in sorularımızı yanıtladı.

Son Güncelleme: 01.02.2014

Jim O’Neill, Goldman Sachs’ın baş ekonomistiydi. Onu dünya BRİÇ teriminin yaratıcısı olarak tanıdı. Ardından Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’den oluşan MINT kavramını dünya ekonomisine tanıttı.

Simdi bağımsız danışman olarak çalışan O’Neill, dünyada ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler ışığında, her iki terim için de değerlendirmesini değiştirmediğini söylüyor.

17 Aralık soruşturmasıyla başlayan siyasi kaosun ardından Türkiye’ye yönelik kısa vadeli sorun gördüğünü, ilk 10 ekonomi hedefinin 2050 gibi gerçekleşebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Devletin piyasaları ve demokratik süreçleri kontrol etme isteği iyice belirginleşmiş durumda.

Bu durum sonlandırılmalı. Eğer Türkiye tüm bunları yaparsa gelecekte 5-6 trilyon dolarlık bir ekonomi olma potansiyeline sahip.” 200'li yılların başında Brezilya, Rusya, hindistan ve Çin’in dünya ekonomisinin liderleri olduğu konuşuluyordu.

Bu dört ülkeye Goldman Sachs’ta çalıştığı yıllarda BRIC adını koyan ekonomist Jim O’Neill, Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’yi MINT ülkeleri olarak adlandırıyor ve onları küresel ekonominin yeni devleri olarak tanımlıyor.

Goldman Sachs’ın eski baş ekonomisti olan O’Neill, bu görüşünü ilk kez BBC Radyo’da 2050 yılında dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmesi beklenen gelişmekte olan ekonomileri anlattığı programda ortaya koydu. Ona göre bu dört ülkenin ortak yanı muhteşem demografik yapıları.

“Neden bu dört ülkeyi seçtiniz” sorusuna “Çok kalabalık olmaları dışında asıl ortak noktaları, tümünde önümüzdeki 20 yıl boyunca çalışma çağındaki insan sayısının artacak olması” diye cevap veriyor.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler: 17 aralık,Ekonomi,geliştirme,mint ülkeleri,bric

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER