Capital'e abone olun.
PORTFÖYLER DENGELİ OLMALI

Portföyler dengeli olmalı

Piyasaların yönünü ve yatırım stratejilerini TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan ile konuştuk.

Son Güncelleme: 01.06.2014

Mart ortasından bu yana yabancı işlemlerinin de etkisiyle borsada hızlı çıkış, döviz ve faizde ise düşüş yaşandı. Son günlerde de Ramazan ayı ve tatil nedeniyle “Pozisyon azalt, tatile çık” havası var. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yurtdışı kaynaklı haberler de yakından izlenecek.

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, “Makro taraftaki olumlu gelişmelerin etkisiyle pozitif hava olabilir. Ancak dengeli bir portföy olmalı” diyor. Haziran 2015’teki seçimlere dek politikanın piyasalara “olağanüstü” bir etkisi olmasını beklemediğini de sözlerine ekliyor.

Özellikle bu yılın ilk iki ayında TL’nin hızla değer kaybettiği ve faizlerin yükseldiği, buna karşılık borsanın da aşağı geldiği bir dönem yaşadık. Daha sonra özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarına karşı risk iştahı arttı.

“Kırılgan Beşli” olarak tabir edilen ülkelerde merkez bankalarının enflasyon odaklı sıkı maliye politikalarını tercih etmesi, cari açık seviyelerinde gözle görülür iyileşme ve gerileyen kurların sağladığı göreceli “carry” avantajı oluşturdu.

Bu sayede, mart ayı ortalarından itibaren hızlı bir yükselişe şahit olduk. Seçimlerde alınan sonuç itibariyle istikrarın bozulmayacağına inanan piyasalarda pozitif performans nisan ve mayıs ortasına kadar kendini gösterdi. Borsa İstanbul beklenenden iyi düzeylere geldi, dolar kuru tahminlerin üstünde düşüş gösterdi.

Bu yükseliş süreciyle birlikte “Pozisyon azalt, tatile çık” havasının egemen olduğu döneme girildi. Ancak tatil havası beklentisine rağmen Türkiye hareketli bir yaza hazırlanıyor. Merkez Bankası’nın faiz kararları ile cumhurbaşkanlığı seçimleri var.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

 • Etiketler: piyasalar,portföy,yatırım,strateji,TEB Portföy

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER