Capital'e abone olun.
ŞEHİRLERE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN DESTEK OLUYORUZ

Şehirlere sürdürülebilir kalkınma için destek oluyoruz

Kendi avantajları doğrultusunda gelişmeye çalışan şehirlere destekçi olan şirketlerden biri de Siemens.

Son Güncelleme: 01.05.2012

Şehirlerin de tıpkı insanlar gibi ihtiyaçları var. İnsanların temiz hava, beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarına karşılık şehirler ise endüstriyel üretim, trafiksiz bir ulaşım, temiz bir kent havası gibi temel gereksinimlere sahip. Özellikle büyük şehirlerde, artan nüfusa ve kentleşmeye paralel olarak ihtiyaçlar artıyor. Şehirlerin ihtiyaçlarını karşılayan şirketlerden biri de Siemens. Siemens iletişim ve kamu ilişkileri direktörü Alp Yörük, "Kalkınma ihtiyacı olan bir şehre, pek çok alanda destek veriyor ve bu projelerin sürdürülebilir olması için çalışıyoruz" diyor. Yörük, OSB'lere de benzer destekler verdiklerini söylüyor ve ekliyor: "OSB yönetimlerini elektrik, doğalgaz, atık su  yönetimi gibi alanlarda verimli ve kolay yönetim olanağı sağlayan uygulamalarla tanıştırıyoruz." Kalkınma sözcüğü, iyileşmeyi ifade ediyor. Bu kavram genellikle de ülkeler için kullanılıyor. Geri kalmış ülkelerin, sosyo kültürel ve ekonomik anlamda iyileştirmeler yaparak gelişmiş ülkelere yetişme çabalarının bütününe kalkınma deniliyor. Eskiden bu sözcükle daha çok hükümetlerin hazırladığı kalkınma planlan ile karşılaşırdık. Bugün ise sadece kalkınmış ülkelerden değil, kalkınmış veya kalkınmakta olan şehirlerden de uzmanlar bahsediyor. Artık şehirler, kendi avantajları doğrultusunda gelişmeye çalışıyor. Şehirlerin bu mücadelelerine destek veren şirketlerden biri de Siemens. Şirketin iletişim ve kamu ilişkileri direktörü Alp Yörük ile şirketin bu yöndeki planlarını konuştuk. Alp Yörük un sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Siemens'in sunduğu çözümlerle şehirlerin hangi ihtiyaçları örtüşüyor?

- Siemens, endüstri, enerji ve sağlık alanlarında sunduğu çözümlerle adından söz ettiren bir şirket. Bu üç alanda da şehirlerin hizmetine sunduğumuz ürün ve çözümleri görebilirsiniz. Bugünün modern dünyasında şehirleri de canlı bir organizma olarak ele almak gerekiyor. Nasıl biz insanlar yaşamımızı sürdürmek için gıda, su, ulaşım, temiz hava gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundaysak şehirler de benzer şekilde endüstrinin üretim yapmasına, havasının daha temiz olmasına, ulaşımının rahatça işlemesine ihtiyaç duyar. Siemens olarak şehirlerin büyümesine, yani gelişmesine ve kalkınmasına tüm bu alanlarda destek olacak ürün ve çözümleri barındıran bir portföye sahibiz.

Peki Siemens, kalkınmada hangi noktalara daha çok odaklanıyor?
- Kalkınma, bizim için birbirinden ayıramayacağmız bir ekosistemi barındırıyor. Bu ekosistemin parçalarından bazılarını enerji, ulaşım, sağlık, güvenlik ve yönetim olarak sıralamak mümkün. Siemens olarak şehirlere bu alanların tümünde doğrudan ya da dolaylı destek oluyoruz. Alt başlıklara baktığımızda ise özellikle enerjinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Günümüzde dünya üzerindeki her iki kişiden biri şehirlerde yaşıyor. Bu da enerjinin neden kesintisiz olması ve sürekliliğinin sağlanması gerektiğini net bir şekilde oıtaya koyuyor. Siemens olarak 100 yıldır Türkiye'deki şehirlere enerji sağlıyoruz. Bununla yetinmiyor, iletim ve dağıtım alanlarında yenilikçi teknolojilerimizle aktif rol alıyoruz. Ulaşımda yalnızca şehir içi ulaşım anlamında değil, tıpkı enerjide olduğu gibi şehirlerarası, hatta ülkelerarası hatların gelişimini sağlıyoruz. Bu anlamda tramvaylardan akıllı metro sistemlerine, sürat konusunda uçaklarla yanşan hızlı trenlerimize kadar zengin bir portföyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  
  • 1
  • 2

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER