Capital'e abone olun.
SIFIRDAN KURDUK İLK 5'E GİRERİZ

Sıfırdan kurduk ilk 5'e gireriz

Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak’ın sorularımızı yanıtladı.

Son Güncelleme: 01.06.2013

Hedef Alliance’ın kurucusu Sancak Ailesi, 2006’da bölündü. Abdulrezzak Sancak, Haluk Sancak ve diğer 12 kardeş, Saya adında yeni bir grup kurdu. Grup çatısı altında inşaat, perakende, ilaç, maden ve sanayiye bugüne kadar 300 milyon dolar yatırıldı. 2012 sonunda 180 milyon TL ciroya ulaşan grup, 5 yıl içinde iddialı hedeflere ulaşmanın hesabını yapıyor. Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak, 2017’ye kadar bulundukları her sektörde ilk 3 arasına gireceklerini söylüyor. “Grubumuzun değerini her 3 yılda 2 katına çıkaracağız” diyen Sancak, büyümenin motorunun ise ilaç olacağını söylüyor ve ekliyor: “İlaçta en büyük 5 jenerik ilaç üreticisi arasına girmeyi hedefliyoruz.”

Siirtli Sancak Ailesi’nin öyküsü, 1953 yılında Abdülkerim Sancak’ın ticarete atılmasıyla başladı. Aile önce Van’a, 1988 yılındaysa İstanbul’da okuyup çalışan, yeğen Ethem Sancak’ın önerisiyle İstanbul’a göç etti. O sıralarda Koz Ecza Deposu’nda yöneticilik yapan Ethem Sancak, ailesini bu şirkete ortak olmaya ikna etti. Böylece Türkiye, gelecek 30 yılda ilaç sektörüne damgasını vuracak olan Sancak soyadıyla tanışmış oldu. Aile, sırasıyla Es Ecza, Esko Itriyat, Hedef Ecza ve Sancak Ecza’yı kurarak kısa zamanda Türkiye’nin en büyük ilaç ve kozmetik dağıtım grubu haline geldi. 1999 yılında 3,5 milyar dolar ciroyla yüzde 41 pazar payına, ilaçta ve ıtriyatta 21 bin eczaneye ve 30 bin markete hizmet veren grup, 2001 yılında Alliance Boots ile ortak olarak Hedef Alliance adını aldı. Şirket, kısa süre içinde Mısır, Cezayir ve Rusya pazarlarının da en önemli oyuncularından biri oldu.

Abdulrezzak Sancak, Haluk Sancak ve diğer 12 kardeş 2006 yılında Hedef Alliance’dan ayrılma kararı aldı. Hedef Alliance’dan ayrılan Sancak’lar, hemen Saya Grup’u kurdu. İnşaat, perakende, ilaç, maden ve sanayi sektörlerine bugüne kadar 300 milyon dolar yatırım yapan grup, 2012 sonunda 180 milyon TL ciroya ulaştı.  
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

 • Etiketler:

  İsminiz:

  Yorumunuz:


  FOTO HABER