Capital'e abone olun.
SÜREKLİ SİSTEME YATIRIM YAPTIM

Sürekli sisteme yatırım yaptım

Mehmet Ali Aydınlar ile küçük bir şirketi ulusal bir zincire nasıl dönüştürmeyi başardığını konuştuk.

Son Güncelleme: 01.10.2012

Mehmet alî aydinlar, son yılların en çok konuşulan işadamlarından biri... Türk sağlık sektörünün önde gelen markalarından biri olan Acıbadem’i yaratan Aydınlar, bu işe 1993’te Acıba-dem’in çoğunluk hisselerini 2 milyon dolara satın alarak girdi. O günden bugüne büyük yol kat eden Aydınlar, Acı-badem’in başarısında sistemden kazandığını yine sisteme yatırmasının büyük rol oynadığını söylüyor. Şirketin gelişiminde 3 kritik aşama olduğuna dikkat çekiyor. “Bunlardan ilki, 2000 yılında halka arz edilmemizdi. Bu dönem kurumsallaşma açısından bize ciddi avantaj sağladı” diyen Aydınlar, Acıbadem’in büyümesinde önemli rol oynayan diğer 2 aşamayı ise şöyle özetliyor: “2008 yılında Abraaj Capital ile ortaklık yaptık. 2012 Ocak ayında çıktılar. Bu sefer stratejik bir ortakla işbirliği yaptık. Dolayısıyla bizim büyümemizde üç kritik aşamamız var. 2000 halka arz, 2008 özel girişim sermayesi ortaklığı, 2012 stratejik ortaklık. Herhalde Türkiye’de bu üçünü birden yapan çok az şirket vardır.” Türkiye’nin sağlık alanında en önemli markasını yaratan Mehmet Ali Aydınlar ile küçük bir şirketi ulusal bir zincire nasıl dönüştürmeyi başardığını konuştuk:

Kritik aşamalar yaşadık
1993 yılında Acıbadem’in çoğunluk hisselerini 2 milyon dolara devraldım. Bu işte kalıcı olmak için sistemden kazandığım tüm parayı, yine sisteme yatırdım. Hiçbir şekilde kendime bir şey almadım. "Sürekli sisteme yatırım yaptım Şirketimin güçlü olmasına önem verdim. Daha sonra kritik aşamalar yaşadık. 2000 yılında şirketimizi halka arz ettik. İlk başta şirketin yüzde 15’ini halka açtık. O zaman sermaye piyasalarıyla tanıştım. Bunun bize kurumsallaşma açısından ciddi avantajları oldu. Zaten kurum-sallığa inanan birisiyim ama daha çok önem vermeye başladık. Halka arzın ardından çok fazla talep geldi. Bunun üzerine halka açıklık oranı blok satışlarla yüzde 36’ya kadar çıktı. Bu süreçte yatırımcısına en çok kazandıran ilk üç şirket arasında yer aldık. Bu da özellikle yabancı fonların dikkatini çekti.

Yaşadığım en büyük zorluk
Ulusal bir zincire dönüşürken hiçbir şey kolay olmadı. En çok regülasyonlar zorladı. Belki hak vermek de gerekir. Ancak kuralların çok sık değişmesi zaman zaman rahatsız ediyor. Burada yeni hastanelerin açılması, hastanelere planlama getirilmesi, ilk başta bizi rahatsız etti. Ama bunların hepsini ilgili kurumlarla di-yaloğa girerek aşmaya çalıştık ve aştık. Krizler açısından bakarsak... 2008 krizini sağlık sektörü adına hissetmedim diyebilirim. 2001 ve öncesine gidersek her iki yılda bir krizle yaşayan bir ülkeydik. Yine de Acıbadem olarak krizleri hep fırsata dönüştürdük. Krizlerde ayağımızı hiç gazdan çekmedik. Çünkü krizlerin çıkışı olacağını biliyorduk. Bizi bir de devalüasyon dönemleri zorladı, çünkü yatırımlarımızı dövizle yapıyoruz.

Farkımız nerede?
Bizi diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğimiz, hedef kitlemizin belli olmasıydı. Biz orta ve üst gelir grubuna talip olduk. Bu nedenle dünyadaki en son teknolojileri getirdik, en konforlu mekanları seçtik.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER