Capital'e abone olun.
TARIM BANKACILIĞININ HER ALANINDA VARIZ

Tarım bankacılığının her alanında varız

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, sorularımızı yanıtladı.

Son Güncelleme: 01.06.2012

Gelişen ve genişleyen tarım sektörünü dikkate alarak sektördeki stratejisini bu çerçevede oluşturan Garanti Bankası, 2011’de 710 milyon Tl kredi kullandırdı. Tarımla ilgili her alanda ürün geliştirdiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Yasal düzenlemeler ve projelerin geliştirilmesiyle bankanın tarımsal kredi plasmanında artışın sürmesini istiyoruz” diyor. Tarım sektöründe son yıllarda ciddi bir gelişme ve genişleme söz konusu. Bunu dikkate alarak stratejisini bu çerçevede oluşturan Garanti Bankası, tarım işletmelerine üretim süreci ve sonrasına yönelik finansal hizmetler sağlıyor. Bunun yanında yasal düzenlemeleri yakından takip ederek, hem işletmeleri hem de bu düzenlemelerden etkileneceği düşünülen üretici birliklerini, kooperatifleri, ve tarıma dayalı sanayide faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerini sürekli bilgilendiriyor ve işbirliği olanaklarını geliştiriyor. Banka, Türkiye’de tarımda sanayileşmeyi ve modern tarımı teşvik etmeye devam ediyor. Çalışmaları sonucunda 2011’de yüzde 39 artışla sektöre 710 milyon TL kredi kullandırdıklarını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere “Tüm bu hizmetleri ve destekleri sunarken hedefimiz tarımsal işletmeler için, sadece kredi tesis eden bir kurum değil, sektördeki ihtiyaçlarmı karşılayan, öneriler getiren bir çözüm ortağı olmak” diyor. Karadere’nin sorularımıza yanıtları şöyle:

Tarım kredilerinin, toplam kredileriniz içindeki payı nedir?

-nBankamızın 2007 yılında 250 milyon TL olan tarım kredileri plasmanı, 2011 yılı sonunda yüzde 180 artışla 710 milyon TL oldu. Sadece 2010 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 39’luk bir artış sağladık. Tarım sektörüne yönelik olarak faaliyetlerimizi arttırmaya başaldığımız 2007 yılından bu yana istikrarlı şekilde büyüyoruz.

Sektör geneli konusunda bilgi verir misiniz? Nasıl bir oran söz konusu?
- Ülkemizde finans sektörü tarafından tesis edilen tüm krediler içerisinde tarım kredilerinin payı yüzde 4.5 civarında. Kamu bankaları hariç tutulduğunda özel bankaların ortalaması ise yüzde 1,3’e düşüyor. Garanti’nin toplam kredileri içesinde tarım kredilerinin oranı ise yüzde 1’ler seviyesinde olup, özel bankalar oranına yakın bir seviyede.

GARANTİ’NİN tarıma kredi ve destekleri
Tarım Sektörüne Destek Paketi:
60 aya varan vadelerle oto, traktör, biçerdöver aliminin finansmanının yanı sıra, hasat dönemine uygun vadelerle yılda 1 ödemeli krediler, Ekin Kart, TMO Makbuz Senedi Kredisi, Sera Kredisi, Bitkisel Ürün ve Hayvan Hayat Sigortası bulunuyor. Çiftçiler paket kapsamında, tarla ve ekipman alımına yönelik Destek Kredisi, Konut Kredisi, Çiftçiye KEP’ten de yararlanabiliyor.  
  • 1
  • 2
  • 3

  • Etiketler:

    İsminiz:

    Yorumunuz:


    FOTO HABER