Capital'e abone olun.
TÜRKİYE 2023'TE İLK 5'TE YER ALACAK

Türkiye 2023'te ilk 5'te yer alacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli ile tarımın mevcut durumunu, 2014 yılı hedeflerini ve 2023 vizyonunu konuştuk.

Son Güncelleme: 01.12.2013

Hayvancılık Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapıyor. Tarımda son yıllarda sağlanan büyük değişimin meyvelerinin alınacağını, sürdürülebilirlik uygulamalarından tohum stratejilerine kadar her alanda ciddi ilerleme kaydedileceğini söylüyor.

Bu gelişmenin kendini üretimden ihracata her alanda gösterdiğine dikkat çekiyor ve ekliyor: “tarımsal gayrisafi yurtiçi hasılası 150 milyar dolara ulaşmış, tarımsal ihracatı 40 milyar doları aşmış ve sürdürülebilir büyümesini devam ettiren bir sektör hedefliyoruz.”

Türkiye bir yandan sanayileşme yolunda ilerlerken tarımda da büyümeyi hedefliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli, tarım sektörünün son 53 yılın en istikrarlı dönemini yaşadığını vurguluyor.

2023 tarım hedefini, “Dünyada tarımsal ekonomik büyüklükte ilk 5 ülke içinde yer alacağız” hedefiyle özetleyen Şelli, gelecek yıla ilişkin de birçok projeyi hayata geçireceklerini söylüyor. Dr. Ferhat Şelli ile tarımın mevcut durumunu, 2014 yılı hedeflerini ve 2023 vizyonunu konuştuk:

Tarım sektöründeki gelişmeleri bize anlatır mısınız? Türkiye tarımda nereden nereye geldi?
Tarım sektörü, son 53 yılın en istikrarlı dönemini yaşıyor. Tarım sektöründe, şiddetli kuraklığın görüldüğü 2007 yılı hariç 2004-2012 yılları arasındaki son 9 yılın 8’inde büyüme gerçekleşti. 2013 yılında ise açıklanan ilk 6 aylık değerlere göre tarım sektörü ortalama yüzde 5,1 büyüme gösterdi, yıl sonunu da büyümeyle tamamlamasını bekliyoruz.

Bu büyüme rakamlarını milli gelir içindeki payıyla birlikte değerlendirir misiniz?
Tarım gibi tabiat şartlarına bağımlı bir alanda oldukça nadir görülen bu büyüme süreci, sektörün sürdürülebilir gelişiminin ulaştığı noktayı göstermesi bakımından oldukça önemli. Tarımın milli gelire katkısı 2002 yılında 36 milyar liraydı, 2012 yılında 111,7 milyar liraya ulaştı.   

Etiketler: Sürdürülebilir tarım,Hayvancılık,Hedef,üretim

İsminiz:

Yorumunuz:


FOTO HABER